اگر زمینی به سفر اربعین می روید از این نکات مهم غافل نشوید!

به گزارش گروه سرگرمی، هرچه به ایام اربعین بیشتر نزدیک می شویم شور و شوق زایران حسینی برای سفر به کربلا بیشتر می گردد اگر زمینی به سفر اربعین می روید این گزارش را بخوانید.

اگر زمینی به سفر اربعین می روید از این نکات مهم غافل نشوید!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، برای بازگشت از کربلا 4 راستا زمینی در نظر گرفته شده که بسته به اینکه شما قرار است به چه شهری بروید می توانید از این راستا ها بهره ببرید.

گرچه طبق آمار، مرز مهران در سال های اخیر بیشترین میزان میزبانی از مسافران اربعین را داشته؛ اما سه مرز دیگر از جمله چذابه، شلمچه و خسروی هم مرز های دیگری هستند که زایران برای بازگشت به شهرهایشان این مرز ها را انتخاب می نمایند.

محبوبیت مرز مهران

ممکن است این پرسش پیش بیاید که چرا در سال های اخیر مرز مهران بیشترین متقاضی را برای سفر به کربلا داشته است؟ برای پاسخ باید گفت مهران تنها شهر ایران است که در نقطه صفر مرزی با کشور عراق واقع شده است؛ به طوری که هنگام خروج از شهر مهران بلافاصله وارد پایانه مرزی می شوید. امروز نزدیکی مهران به مرز و ایجاد پارکینگ های بزرگ و سایر امکانات موجود در شهر از دیگر انگیزه های زایران برای انتخاب مرز مهران برای سفر به کشور عراق است. فاصله مهران تا کربلا 275کیلومتر است و این در حالی است که فاصله دیگر مرز ها تا کربلا به مراتب بیشتر از این میزان است. از نظر امنیت هم مرز مهران در شرایط بسیار خوبی است. اگرچه مرز مهران روزی به عنوان تهدید قلمداد می شد، اما امروز این مرز یکی از امن ترین مرز های ایران است تا جایی که قسمت زیادی از صادرات کشور از این جا انجام می پذیرد. از این گذشته در آن سوی مرز مهران نیز امنیت برقرار است. استان واسط عراق در همسایگی مرز مهران واقع شده است که این استان نسبت دیگر مناطق عراق از امنیت قابل قبول تری برخوردار است.

مهران و سفر دومرحله ای

سفر تمام زایرانی که مرز مهران را برای بازگشت از تاریخ 24 تا 29 مهر انتخاب می نمایند، دومرحله ای است. آن ها ابتدا از مرز مهران به یکی از شهر های کرمانشاه، همدان و یا اندیمشک حسب استان محل عزیمت منتقل می شوند و بعد از آنجا با وسایل نقلیه دیگر به مقاصد نهایی خود می روند.

بدین ترتیب آن دسته از افرادی که از شهر های البرز، گیلان، کردستان، قزوین، سمنان، زنجان، تهران، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به کربلا سفر نموده بودند، باید از مرز مهران ابتدا به کرمانشاه بروند و سپس از آنجا راهی شهرهایشان شوند. زایرانی که از خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، مازندران و قم به زیارت رفته بودند باید ابتدا به همدان بروند و آن سری از زایرانی هم که از استان های مرکزی، چهارمحال وبختیاری، یزد، اصفهان و لرستان به کربلا رفته بودند، باید از مهران به اندیمشک رفته و از آنجا به شهر محل سکونت و یا عزیمتشان برسند.

بازگشت از سایر مرز ها

و، اما بازگشت از کربلا به جز مرز مهران از سه مرز چذابه، شلمچه و خسروی هم امکان پذیر است. زایرانی که می خواهند پس از بازگشت از کربلا به بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، کرمان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، تهران، اصفهان و فارس بروند، می توانند از اتوبوس هایی که در مرز شلمچه برای رفتن به شهر های ذکرشده وجود دارد، استفاده نمایند. اما در مرز چذابه هم اتوبوس هایی برای سفر به شهر های اصفهان، یزد، کرمان، فارس، خراسان جنوبی، خوزستان، سمنان و تهران وجود دارد که برای زایرانی است که چذابه را برای بازگشت به شهرهایشان برمی گزینند. نقل و انتقال مسافران و زایران در مرز خسروی هم متناسب با شرایطی است که از قبل اعلام شده است.

سال ها این مرز قدیمی به روی کاروان های زوار بسته بود، اما سال جاری این مرز بازگشایی شد. مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و نزدیک ترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق است. مرز خسروی شمالی ترین مرز رسمی عبور و مرور زائران ایرانی است و زائران پس از خروج از ایران وارد منطقه مرزی منذریه و سپس شهر خانقین، مقدادیه، منطقه بعقوبه و سپس وارد بغداد و پس از آن به زیارت کاظمین مشرف می شوند. فاصله این مرز رسمی تا بغداد (پایتخت عراق) 190، نجف 380، کربلا 315، کاظمین 203 و تا سامرا 326 کیلومتر است. برای رسیدن به مرز خسروی اگر از استان های شمال غربی راهی این مرز می شوید از راستا سنندج به کرمانشاه باید گذر کنید. اگر هم از استان های شمالی، مرکزی و شرقی به سمت کربلا راهی می شوید و مرز خسروی را برای خروج از کشور انتخاب می کنید از راستا همدان به کرمانشاه باید بگذرید که بر سر راه شما گردنه اسدآباد و گردنه بیدسرخ واقع شده است، اما مابقی این راه یک راستا هموار است تا به گردنه پاتاق در نزدیکی سرپل ذهاب برسید. سفر از استان های جنوبی هم این گونه است که از راستا خرم آباد به کرمانشاه می رسید و بعد از کرمانشاه هم راهی شهرستان های غربی خواهید شد. در نقطه صفر مرزی و شهرستان قصرشیرین 14 هتل برای پذیرش زوار عتبات عالیات احداث شده؛ بنابراین زایرانی که قصد سفر به کربلا به وسیله مرز خسروی را دارند می توانند یک شب را در قصرشیرین اقامت نمایند و صبح زود راهی مرز شوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 380

به "اگر زمینی به سفر اربعین می روید از این نکات مهم غافل نشوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر زمینی به سفر اربعین می روید از این نکات مهم غافل نشوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید