آب دریاچه ارومیه یکساله 3 برابر شد

به گزارش گروه سرگرمی، رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه این دریاچه هم اکنون بیش از سه میلیارد و 260 میلیون مترمکعب آب دارد، اضافه کرد: حجم آب این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته سه برابر شده است.

آب دریاچه ارومیه یکساله 3 برابر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، فرهاد سرخوش رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه مساحت نگین آبی آذربایجان نیز طبق آخرین پایش به 2 هزار و 785 کیلومتر مربع رسیده است، بیان نمود: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک هزار و 2 کیلومتر مربع افزایش داشته است.

وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه طی یک هفته گذشته در رقم یک هزار و 271 متر و 24 سانتی متر ثابت مانده است، گفت: ارتفاع دریاچه نسبت به سال گذشته 91 سانتی متر و نسبت به هفته گذشته یک سانتی متر افزایش دارد.

سرخوش با اشاره به اینکه تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با کمترین سطح ثبت شده برای آن یک متر و 22 سانتی متر افزایش یافته است، اضافه نمود: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در بعضی نقاط تا 113 سانتی متر عمیق تر شده و همین امر در کنار بارش های مناسب و کاهش محسوس دما، میزان تبخیر آب در تابستان گذشته را کاهش داده است.

وی ادامه داد: قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت اما در سایه برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و کوشش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، فرایند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی ها هم به یاری دریاچه آمد.

سرخوش با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال های آینده و به تدریج به بهره برداری می رسد، اضافه نمود: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره برداری از این طرح ها سالانه نزدیک به یک متر افزایش پیدا می نماید.

وی با بیان اینکه 30.5 کیلومتر از تونل انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه حفر شده است، گفت: حدود پنج کیلومتر برای اتمام این تونل باقی است تا این طرح به بهره برداری برسد.

وی با اعلام اینکه طبق آخرین صورت شرایط برای طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه بیش از 12 هزار میلیارد ریال هزینه شده است، بیان نمود: برای اتمام این طرح 6 هزار میلیارد ریال اعتبار احتیاج است و هیچ مسئله ای نیز در تامین اعتبار این طرح وجود ندارد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین در مورد خط انتقال کانال بتنی روباز این طرح، بیان نمود: طول این خط انتقال نیز 11 کیلومتر است که هم اکنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همزمان با تونل خط انتقال به بهره برداری خواهد رسید.

هر چند تراز یک هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده است ولی این دریاچه در تراز یک هزار و 272 متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از 95 درصد کانون های ریزگرد آن برطرف خواهد شد.

تا سرانجام سال 1397 بیش از 35 هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه هزینه شد؛ سال جاری نیز با وجود مسائل مالی دولت بیش از هفت هزار و 240 میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان اختصاص یافته است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال (از 1394) به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک و نیم سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 549

به "آب دریاچه ارومیه یکساله 3 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب دریاچه ارومیه یکساله 3 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید