5 نکته که باید در زمان توقف طولانی مدت خودرو رعایت کنید

به گزارش گروه سرگرمی، توقف یا به اصطلاح خواباندن طولانی مدت خودرو نیازمند رعایت نکات خاصی است که با رعایت آنها می توان عمر قطعات فنی خودرو را افزایش داد و فرسودگی هایی را که بر اثر بی توجهی به نکات مربوط به توقف طولانی خودرو ایجاد می شود به حداقل رساند.

5 نکته که باید در زمان توقف طولانی مدت خودرو رعایت کنید

به گزارش خبرنگاران به نقل از عصر ایران، در کنار نکاتی که باید برای حفظ سلامتی قطعات فنی خودرو رعایت شود، توجه به حفظ سلامت بدنه، رنگ و کابین خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به شرایط فعلی و گسترش ویروس کرونا، بسیاری از ترددهای درون و برون شهری حذف شده است و بر اساس شرایط قرنطینه خانگی ممکن است بسیاری از مالکان برای مدتی طولانی از خودرو خود استفاده نکنند.

امداد خودرو ایران در این نوشتار نکاتی مهم را برای رانندگانی که قصد توقف طولانی مدت خودرو خود را دارند، بیان می کند.

  • نکات مربوط به حفظ سلامت خودرو در زمان توقف

1- جای پارک مناسب بیابید یا بسازید

بهتر است اگر قصد خواباندن خودرو برای مدت طولانی را دارید، از پارکینگ سرپوشیده خشک و خنک استفاده کنید و اگر چنین امکانی فراهم نیست، از یک کاور یا چادر مخصوص استفاده کنید. قبل از کشیدن کاور، بدنه خودرو را کاملا تمیز کرده تا از هرگونه آلودگی، فضولات پرندگان یا گل و لای که در طولانی مدت باعث پوسیدگی و آسیب دیدن رنگ خودرو می شود پاک شود.

همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ ماده غذایی یا فاسدشدنی در داخل کابین جا نمانده باشد. خودرو را در محلی مسطح پارک کنید. اگر خودرو مجهز به جعبه دنده اتوماتیک است، آن را در شرایط پارک و اگر جعبه دنده دستی است، آن را در دنده یک قرار دهید.

2- تعویض روغن و سیالات خودرو پیش از توقف طولانی

اگر برای بیش از 6 ماه قصد متوقف کردن خودرو را دارید، روغن موتور، فیلتر روغن و ضد یخ را تعویض کنید. علاوه بر این، فشار باد تایرها را نیز به طور دوره ای کنترل کنید.

3- هفته ای یک بار خودرو را روشن کنید

برای نگهداری بهتر خودرو در توقف های طولانی، هفته ای یک بار خودرو را روشن کنید و اجازه دهید موتور گرم شود. بهتر است به مدت 15 دقیقه با خودرو رانندگی کنید ولی اگر این امکان وجود ندارد، حتما خودرو را در جا روشن کنید تا باتری خودرو شارژ شده و جریان روغن در قطعات مختلف خودرو جاری شود.

4- قطعات متحرک خودرو بسیار آسیب پذیرند

لازم به ذکر است که در زمان توقف طولانی خودرو، به دلیل ساکن ماندن قطعات جلوبندی، جعبه دنده و سایر قطعات متحرک خودرو و عدم ارتجاع و حرکت قطعات سیستم تعلیق در زمان طولانی منجر به خشک شدن قطعات لاستیکی و کاسه نمدها می شود. بنابراین پس از مدتی برای استفاده مجدد باید تمامی این قطعات بازرسی شوند.

همچنین ممکن است با استفاده مجدد از خودرو پس از یک دوره توقف طولانی صداهای ناخوشایندی به هنگام چرخاندن فرمان یا در زمان عبور از دست اندازها از سیستم تعلیق شنیده شود که علت آن خشک شدن این قطعات به دلیل توقف طولانی مدت است. بنابراین بهتر است در زمان توقف طولانی مدت خودرو حداقل ماهی یک بار خودرو را حرکت دهید.

5- مراقب تایرها باشید

تایر هایی که به مدت طولانی استفاده نمی شوند مستعد فرسودگی و خوردگی هستند. دلیل این امر به خاطر تمرکز وزن خودرو بر روی یک نقطه از تایر است.

  • پس از قرنطینه چه کنیم؟

برای استفاده مجدد از خودرویی که برای مدتی طولانی متوقف بوده است، لازم است تا ابتدا روغن موتور و فیلتر روغن تعویض شود، زیرا عمر مفید روغن موتور خودرو حتی در صورت توقف خودرو 6 ماه است.

پس از تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، کنترل سطح روغن ترمز، بازبینی عدم وجود نشتی در مدار ترمز که به علت فرسودگی واشرها و قطعات لاستیکی رخ می دهد، کنترل و در صورت نیاز تعویض روغن جعبه دنده، کنترل سطح اسید باتری و کنترل تمامی منافذ خودرو و حصول اطمینان از عدم وجود جانورانی که در زمان توقف خودرو می توانند در این قسمت ها لانه کنند نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 924

به "5 نکته که باید در زمان توقف طولانی مدت خودرو رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته که باید در زمان توقف طولانی مدت خودرو رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید