چاقی تنها عامل ناباروری نیست، تاثیر کیفیت بافت چربی در بارداری

به گزارش گروه سرگرمی، دکتر علیرضا علیزاده مقدم ماسوله، عضو هیات علمی گروه جنین شناسی پژوهشگاه رویان و یکی از مجریان طرح آنالیز بافت چربی در خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر دیگر نمی توان گفت که چاقی به طور قطع علت مسائل سلامت باروری زنان و ناباروری است؛ بلکه کیفیت بافت چربی و چاقی موضعی هم تاثیر گذار است.

چاقی تنها عامل ناباروری نیست، تاثیر کیفیت بافت چربی در بارداری

وی با بیان اینکه چندین سال است که به آنالیز ارتباط ژن ها و اسیدهای چرب بافت چربی با ناباروری پرداخته ایم، گفت: در این پروژه درصدد برآمدیم تا بدانیم کیفیت بافت چربی تا چه حد می تواند روی ناباروری تاثیر گذار باشد؟ و آیا کیفیت بافت چربی در نقاط مختلف بدن زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و غیرمبتلا، تفاوت های چشمگیری نسبت به هم دارند؟

به گفته علیزاده، مطالعات اولیه و پایه به ما نشان می دهد که یک سری اختلالات ژنتیکی در بافت چربی خانم هایی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، وجود دارد.

وی ادامه داد: به رغم مسائل موجود برای تهیه بافت و عدم دسترسی آسان در سطح تحقیقاتی به بافت چربی؛ این بافت معیار خوبی برای آنالیز سیمای متابولیکی بدن در درازمدت است. از گذشته تا به امروز، این تحقیقات با استفاده از آزمایشات خون و آنالیز های خونی انجام می شد و هنوز هم ادامه دارد؛ اما به نظر می رسد همواره خون معیار مناسبی برای آنالیز این شرایط نیست؛ چرا که با تغییرات روزانه و ماهانه رژیم غذایی یا شرایط فیزیولوژیک، ترکیبات خونی ممکن است دستخوش تغییر شوند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان خاطر نشان کرد: اما بافت چربی ثبات بیشتری از این نظر دارد.

به گفته مجری طرح، معمولا افراد دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک با کمبود اسیدچرب امگا 3 روبرو هستند. بر همین اساس، مطالعات نو استفاده از منابع مکمل امگا-3 مانند روغن ماهی و هم مغز آجیل که سرشار از امگا-3 هستند را در سطح مطلوب توصیه می نمایند.

وی گفت: اضافه وزن و چاقی نمی تواند تنها عامل ناباروری باشد؛ چون بسیاری از خانم های دارای اضافه وزن یا چاق، صاحب فرزند می شوند. اما توصیه عمومی این است که حتی کاهش 3 تا 5 درصدی این چربی می تواند تاثیر زیادی در باروری آنها داشته باشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان تاکید نمود: در این تحقیقات نشان دادیم اختلال های ژنی در بافت چربی افراد دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک، تاثیر گذار هستند. به نظر می رسد با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی تاحدی بتوانیم بر این مسائل فایق آییم.

وی با بیان اینکه چاقی در باروری تاثیر دارد اما می بینم که یک خانم چاق می تواند باردار گردد، گفت: دیدگاه نو در این تحقیقات نشان می دهد که کمیت چربی یا چاقی در باروری مهم است اما کیفیت چربی هم از اهمیت بالایی برخوردار است که مربوط به بافت چربی می گردد و در باروری تاثیر بسزایی دارد.

علیزاده گفت: در این تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که بافت چربی اگر دچار اختلالات متابولیکی و هورمونی باشد منجر به ناباروری خواهد شد.

وی ادامه داد: سندرم تخمدان پلی کیستیک هم یکی از اختلالاتی است که در کیفیت بافت چربی اثر گذار بوده و یک فرد ممکن است با وجود لاغر بودن با این اختلال در بافت چربی بدنش روبرو باشد و نابارور گردد.

محقق رویان تاکید نمود: همانطور که اشاره کردیم در این تحقیقات معین شد اگر اختلالات ژنی و متابولیکی که در بافت چربی مورد شناسایی قرار بگیرند می توانیم علت ناباروری را از این طریق معین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هنوز این روش به مرحله کلینیکال نرسیده گفت: تا پیش از اینها بافت چربی محل ذخیره انرژی بود اما اکنون این بافت های چربی فعالیت های متابولیکی و هورمونی دارد و تاثیر گذار در باروری و ناباروری هستند.

به گفته وی، اگر در این بافت اختلالاتی وجود داشته باشد ممکن است منجر به ناباروری گردد.

علیزاده تاکید نمود: در این مطالعه، آنالیز روی ترکیب اسیدهای چرب بافت چربی این خانم ها هم انجام گرفت که در مجموع، نیازمند مطالعات تکمیلی هستیم تا در کنار محققین سایر کشورها، بتوان توصیه های عملی در رژیم غذایی برای بهبود شرایط باروری خانم ها، خصوصاً مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این تحقیقات در کشورهای دیگر هم در حال اجرا است، بیان نمود: به علت اینکه الگوهای غذایی کشورها با یکدیگر فرق دارد در صدد برآمدیم این تحقیقات را انجام دهیم تا شرایط بومی کشور ایران هم لحاظ گردد.

وی ادامه داد: این طرح تحقیقاتی در پژوهشگاه رویان با همکاری گروه جنین شناسی، گروه ژنتیک ناباروری (دکتر مریم شاه حسینی) و گروه ناباروری زنان (دکتر اشرف معینی) در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1691

به "چاقی تنها عامل ناباروری نیست، تاثیر کیفیت بافت چربی در بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی تنها عامل ناباروری نیست، تاثیر کیفیت بافت چربی در بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید