پرواز بمب افکن آمریکا بر فراز جزایر مورد ادعای چین

به گزارش گروه سرگرمی، به دنبال بالا دریافت تنش های تجاری، سیاسی و نظامی چین و آمریکا و همزمان با اجلاس آ سه آن در سنگاپور، آمریکا عصر روز پنجشنبه به وقت محلی، یک بمب افکن خود را بر فراز دریای جنوبی به پرواز دراورد.

پرواز بمب افکن آمریکا بر فراز جزایر مورد ادعای چین

با ارزانترین تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز آدینه گزارش کرد بمب افکن بی 52 آمریکا در شرایطی بر فراز جزایر دریای جنوبی چین به پرواز درامد که پکن این منطقه را متعلق به خود می داند و همزمان جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در سنگاپور با وی فونگ خه وزیر دفاع چین دیدار و مصاحبه نموده است.

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که دو وزیر دفاع در دیدار یک ساعت و نیم خود راجع به آن بحث و رایزنی کردند، حضور نظامی آمریکا در این منطقه به همراه جنگنده ها و ناوهایش بوده است.

بعضی گزارش ها حاکی است آمریکا دو فروند بمب افکن خود را از پایگاه گوام به پرواز دراورده که یکی از آن ها برفراز بعضی از جزایری پرواز نموده است که چین آن ها را متعلق به خود می داند.

همزمان تارنمای وزارت خارجه چین به اقدامات نظامی آمریکا در این منطقه اعتراض نموده و این کشور را مسئول تشدید تنش ها در منطقه دانسته است.

روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ می نویسد این اقدامات می تواند باعث تشدید تنش ها گردد و اجلاس وزیران دفاع آ سه آن را نیز به چالش بکشد.

متیس در جریان دیدار با وزیر دفاع چین صراحتا از نظامی شدن دریای جنوبی از سوی چین انتقاد نموده و گفته است ما بدون هیچ ابایی اعتراضات و انتقاد ها را مطرح می کنیم و بر این باوریم که این منازعه طولانی خواهد بود.

دو طرف درباره سفر وزیر دفاع چین به آمریکا نیز مصاحبه هایی صورت دادند، اما به دلیل اختلافاتی که بالا گرفته است نتوانستند در مورد زمان آن توافق نمایند.

هر دو طرف می گویند که مذاکراتی بسیار صریح داشته اند و رسانه های منطقه آورده اند که محور اصلی مصاحبه های آن ها دریای جنوبی چین بوده است.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3 و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد.

پس از پنج اقیانوس دنیا این دریا بزرگ ترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین که با هم یک مجمع الجزایر را تشکیل می دهند افزون بر صد ها عدد هستند این جزیره ها که خالی از سکنه هستند و همچنین خود دریا، مورد جدال کشور های مختلف بوده اند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشور های ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشور ها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید می ورزد.

منبع: انتخاب
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 413

به "پرواز بمب افکن آمریکا بر فراز جزایر مورد ادعای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز بمب افکن آمریکا بر فراز جزایر مورد ادعای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید