معرفی نامزدهای نهایی جایزه بوکر

به گزارش گروه سرگرمی، فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر سال 2019 درحالی اعلام شد که نام رمان جدید خالق داستان ندیمه نیز در بین شش نامزد منتخب به چشم می خورد.

معرفی نامزدهای نهایی جایزه بوکر

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، رمان وصیت ها نوشته مارگارت اتوود یکی از نامزدهای نهایی جایزه ادبی بوکر که قرار است سه شنبه هفته بعد منتشر گردد درحقیقت دنباله ای بر رمان مشهور داستان ندیمه است. زمانی که نام رمان وصیت ها به عنوان یکی از نامزدهای اولیه جایزه بوکر سال 2019 معرفی گردید، هیئت داوران ترجیح دادند برای جلوگیری از فاش شدن داستان این رمان از ارائه هرگونه توضیحی درباره شخصیت و موضوع داستان خودداری نمایند.

مارگارت اتوود، نویسنده کانادایی پیش تر جایزه بوکر را در سال 2000 برای رمان آدمکش کور دریافت نموده بود.

بر اساس این خبر، از دیگر نامزدهای نهایی این دوره از جایزه بوکر می توان به رمان کیشوت نوشته سلمان رشدی که روایتی از دن کیشوت در آمریکای مدرن است و مونولوگ هزارصفحه ای اردک ها، نوبوریپورت نوشته لوسی المان اشاره نمود.

رمان اردک ها، نوبوریپورت که به روش جریان سیال ذهن نوشته شده در واقع مونولوگ درونی یک زن خانه دار اهل اوهایو است که درباره همه چیز از شام مهمانی دیشب تا وجه تاریک آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ فکر می نماید.

برناردین اواریستو نویسنده بریتانیایی نیز برای نگارش رمان دختر، زن، دیگر به جمع نامزدهای نهایی بوکر راه یافته است. اواریستو در این رمان داستان 12 شخصیت را که بیشتر آن ها را زنان سیاه پوست بریتانیایی تشکیل می دهند، روایت می نماید.

همچنین چیگوزی اوبیوما نویسنده نیجریه ای برای رمان ارکستر اقلیت ها به عنوان یکی از شش نامزد نهایی انتخاب شده است.

نام الیف شافاک نویسنده ترکیه ای نیز برای رمان 10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب در فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر به چشم می خورد.

برنده نهایی جایزه بوکر 2019 طی مراسمی در تاریخ 14 اکتبر (22 مهر) در لندن معرفی می گردد.

جایزه من بوکر که اولین بار در سال 1969 برگزار گردید، ویژه همه آثار نوشته شده از سراسر دنیا به زبان انگلیسی است که در بریتانیا و ایرلند منتشر شده باشند. این اولین سالی است که آثار منتشرشده در ایرلند نیز واجد شرایط رقابت در این جایزه ادبی شده اند.

این جایزه بیش از 40 سال فقط به نویسندگان کشورهای مشترک المنافع، انگلیسی ها و ایرلندی ها تعلق می گرفت، اما از سال 2014 با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته شده به زبان انگلیسی حق شرکت در آن را پیدا نموده اند. زمانی که تصویب شد نویسندگان آمریکایی هم حق شرکت در این رقابت ها را دارند، جنجال های زیاد به پا شد و بعضی به آمریکایی شدن این جایزه اعتراض کردند. پل بیتی و جورج ساندرز دو نویسنده آمریکایی هستند که در سال های 2016 و 2017 این جایزه را به خود اختصاص دادند.

سال گذشته آنا برنز به عنوان اولین نویسنده اهل کشور ایرلند شمالی پیروز شد با رمان شیرفروش جایزه بوکر را به خود اختصاص دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 286

به "معرفی نامزدهای نهایی جایزه بوکر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی نامزدهای نهایی جایزه بوکر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید