قول زنگنه اجرایی شد

به گزارش گروه سرگرمی، درحالی که یک سال از معرفی بسته های نگه داشت و افزایش فراوری نفت توسط وزیر نفت گذشته است، فرآیند اجرای این طرح ها در مناطق نفت خیز جنوب درحال اجرا بوده و آخرین اخبار از برگزاری شش مناقصه به ارزش 4000 میلیارد تومان در این شرکت حکایت دارد.

قول زنگنه اجرایی شد

به گزارش گروه سرگرمی، برای تامین منابع مالی مطمئن در پروژه های افزایش و نگه داشت توان فراوری نفت و جلوگیری از افت فراوری، بسته هایی تعریف شد که قرار است با مشارکت شرکت های ایرانی اجرایی شوند. طبق برنامه ریزی اجرا شده، اجرای بسته های مذکور میزان فراوری را 200 تا 250 هزار بشکه افزایش می دهد و چنانچه اقدامات پیشگیرانه انجام نگردد، فراوری نفت سالانه 300 هزار بشکه کاهش پیدا می نماید.

طرح نگهداشت و افزایش میزان فراوری نفت در چارچوب قراردادی EPD/EPC با تامین مالی که با نظر وزیر نفت و هماهنگی سایر بخش های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، توسط مدیریت برنامه ریزی تلفیقی تنظیم شده بود، پس از اخذ مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال و به تصویب شورای اقتصاد رسید و خبر آماده سازی بسته پنج میلیارد دلاری سال گذشته، توسط بیژن زنگنه، اوایل سال گذشته اعلام شد.

قرار است این بسته در طول دو سال برای افزایش فراوری در میدان های در حال بهره برداری اجرا گردد که بخشی از آن شامل تعمیر چاه ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه های جدید در مناطق مختلف نفتی از جمله مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می گردد. زنگنه از شرکت های ایرانی برای مشارکت در این پروژه دعوت نموده است.

در این راستا اعلام شد که بسته مذکور در ابعاد کوچک و تا میزان 100 میلیون دلار آماده می گردد و عمده کار آن حفاری، خط لوله جریانی و تغییرات در نمک زدایی است. هم چنین تاکید شد اجرای بسته های مذکور در سطح شرکت های ایرانی است و همه شرکت های ایرانی می توانند این بسته ها را اجرا نمایند. مدل آن ابتدا EPC بود اما بازار به این بسته ها علاقه مندی نشان داد و شرکت های ایرانی ابراز علاقه کردند که تعدادی از آن ها می توانند تامین مالی نمایند، به همین دلیل مدل به ETCF تغییر داده شد.

علی کاردر - مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت - در این باره به گروه سرگرمی گفته بود که هدف این بسته ها میادین کوچک نفتی هستند. قرار است شرکت ملی نفت ایران در این راستا، 34 بسته کاری با سرمایه گذاری تقریبی 6 میلیارد دلار با تکیه بر توان مالی و اجرایی ایرانی، با هدف افزایش فراوری نفت از چاه های 29 میدان و مخزن نفتی را اجرایی می نماید. افزایش فراوری نفت به میزان حداکثر 390 هزار بشکه در روز از چاه های 29 میدان و مخزن نفتی دریایی و خشکی با سرمایه گذاری معادل تقریبی 6 میلیارد دلار از اهداف این طرح است.

سرمایه مورد احتیاج اجرای 34 بسته سرمایه گذاری این طرح نیز از محل آورده پیمانکار و سایر منابع اعتباری ارزی و ریالی طی دو سال اجرا، تامین و بازپرداخت تعهدات آن از محل 50 درصد افزایش فراوری نفت میادین در سررسید مقرر انجام می گردد.

جزییات اجرای طرح های نگه داشت و فراوری در مناطق نفت خیز جنوب

بر این اساس، احمد محمدی - مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب - درباره سازوکار اجرای قراردادهای نگهداشت و افزایش فراوری شرح داد: یک طرح جامع و یکپارچه به صورت یکجا به پیمانکار واگذار و همه اقدامها با مسئولیت اجرایی و آورده مالی پیمانکار عملیاتی میگردد. پایان با تکمیل هر بخش، نسبت به پرداخت هزینه اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه نظارت بر روند کمی و کیفی کار به عهده کارفرما خواهد بود، گفت: هیچگونه مسئولیتی برای کارفرما در قبال تامین کالا و مواردی از این دست نخواهد بود و از صفر تا صد عملیات بر عهده پیمانکار است .کارفرما به لحاظ فنی و عملیاتی بر روند اجرای کار نظارت نموده و گزارش پیشرفت هر پروژه را از پیمانکار طرف قرارداد دریافت میکند.

محمدی در ادامه، ارزش تقریبی قراردادهای توسعه 28 مخزن مناطق نفتخیز جنوب را بالغ بر 35 هزار میلیارد تومان مطرح نمود و اضافه کرد: تاکنون شش مناقصه به ارزش 4 هزار میلیارد تومان نهایی شده است که اجرایی شدن آن ها، تحولی عظیم را از نظر اشتغال و تقویت زیرساختها در خوزستان به وجود خواهد آورد.

به گفته وی و بر اساس اطلاعات سایت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت اویک برنده مناقصه بسته میدان منصوری (آسماری) به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون تومان شده است و برندگان پنج مناقصه دیگر مجموعا به ارزش 2 میلیارد و 700 میلیون تومان برای مخزنهای رامشیر، گچساران خامی، لالی آسماری، کبود و نرگسی نیز به ترتیب شرکتهای اویک، ملی حفاری ایران، پتروگوهر فراساحل کیش، حفاری و اکتشاف انرژی گستر پارس و حفاری دانا هستند.

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان اینکه سه درصد از مبلغ قرارداد برای تجهیز کارگاه و هفت درصد برای تامین و ساخت کالا و تجهیزات به پیمانکاران پرداخت خواهد شد، اظهار کرد: انتظار میرود تا اوایل سال آینده این شش بسته عملیاتی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 57

به "قول زنگنه اجرایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قول زنگنه اجرایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید