طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی تاریخی به مدیریت یکپارچه بافت های تاریخی یاری می نماید

به گزارش گروه سرگرمی، معاون میراث فرهنگی کشور گفت: طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی تاریخی، یک بسته حمایتی است که به مدیریت یکپارچه بافت های تاریخی یاری می نماید.

طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی تاریخی به مدیریت یکپارچه بافت های تاریخی یاری می نماید

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، شامگاه یکشنبه 22 اردیبهشت 98 در برنامه زنده رادیویی رواق تماشا که از رادیو گفت وگو پخش شد، توضیح داد: قوانین مرتبط با حوزه میراث فرهنگی از سال 1309 تاکنون تغییرات زیادی داشته است و در بعد از انقلاب نیز شکوفاتر شده است؛ اما از سال 1309 تاکنون، طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی و تاریخی یکی از مهم ترین قوانینی است که در حوزه میراث فرهنگی به تصویب رسیده است که یک بسته حمایتی است که به مدیریت یکپارچه بافت های تاریخی یاری می نماید.

او با اشاره به شهر یزد گفت: خوشبختانه شهر یزد به عنوان یک شهر جهانی ثبت شده است و اگر مدیریت یکپارچه و همکاری دستگاه های مختلف از سال ها قبل بود، شاهد وضعیت بهتر بافت های تاریخی بودیم.

او اضافه نمود: ایران یک کشور تمدنی است، یک میلیون اثر تاریخی داریم که بیش از 34هزار اثر ثبت ملی شده است، خوشبختانه در سال های اخیر نهضتی به وجود آمده که دستگاه های مختلف ازجمله شهرداری ها به اهمیت میراث فرهنگی پی برده اند. این مطالبه مردمی و مطالبه مدیران محلی باعث شد تا فضایی برای حمایت بیشتر از حوزه میراث فرهنگی به وجود آید و خوشبختانه ماحصل این اهمیت و مطالبه گری تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی است.

معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: از همه نمایندگان مجلس تشکر می کنم، خوشبختانه یک جو و فضای فرهنگی برای صیانت و حفاظت از ثروت ملی به وجود آمده است و دفاع جانانه و علمی نمایندگان مجلس از این طرح یک افتخار برای ما در میراث فرهنگی است.

او ادامه داد: وقتی بنایی ثبت می گردد، محدودیت هایی نیز به وجود می آید بنابراین باید کوشش کنیم وقتی بنا یا خانه ای ثبت می گردد، ارزش پیدا کند و مالک افتخار کند، خوشبختانه در سال های اخیر شاهد اتفاقات بسیار خوبی در صیانت از آثار تاریخی هستیم که نمونه آن در شهر یزد است و هم اکنون 150 پروژه مرمتی توسط مردم در یزد در حال اجراست. در شهر کاشان نیز ارزش یک خانه تاریخی بیشتر از یک آپارتمان چندطبقه است. طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی تاریخی به عنوان یک قانون جامع و بسته حمایتی کامل به رفع نواقص در بافت های تاریخی یاری می نماید.

او گفت: اگر تخلفی در حوزه ساخت وساز صورت گیرد فرد به کمیسیون ماده 99 در مناطق روستایی یا به کمیسیون ماده 100 در مناطق شهری معرفی می گردد و جریمه پرداخت می نماید اما در این طرح که به تصویب مجلس رسیده است، اگر تخلفی در بافت های تاریخی صورت گیرد، قلع وقمع می گردد و آن تخلف با پرداخت جریمه رفع نمی گردد.

طالبیان گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که در این طرح به خوبی به آن اشاره شده است، موضوع آموزش است. آموزش از ارکان فعالیت های ماست و نقش مهمی در حوزه میراث فرهنگی ایفا می نماید که در این طرح به خوبی دیده شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه به دیگر امتیازات این طرح اشاره نمود و گفت: اجرای هر طرح در بافت های تاریخی بر اساس این مصوبه یک طرح ویژه خواهد داشت و از قوانین طرح هایی مانند طرح های هادی و تفصیلی پیروی نمی نماید. ضمن این که تدوین نظام فنی و اعتباری یکی از دیگر از امتیازات این طرح است.

او در ادامه صحبت های خود با اشاره به بخش دیگری از این طرح درباره بناهای تاریخی که در اختیار دستگاه های مختلف است، اشاره نمود و گفت: بناهای بسیاری داریم که در اختیار دستگاه های مختلف است که بر اساس این مصوبه دستگاه هایی که این بناهای تاریخی در اختیار آن ها است باید نسبت به مرمت و احیای آن آثار همت نمایند، ضمن این که در این طرح به شهرداری ها و دهیاری ها تکلیف شده تا رسیدگی به بافت های تاریخی را در اولویت فعالیت های خود قرار دهند.

این مقام مسئول اضافه نمود: یکی دیگر از بخش های مهم این مصوبه این است که بانک ها اسناد بناهای موجود در بافت های تاریخی را به عنوان وثیقه برای اعطای تسهیلات می پذیرند.

او اضافه نمود: حفاظت در حقیقت به معنای زندگی است و با صیانت و حفاظت از آثار تاریخی به دنبال این هستیم که زندگی در این بافت ها جریان یابد.

طالبیان در بخش دیگری از صحبت های خود و در پاسخ به سؤالی در مورد حق کشف گفت: ما برای حق کشف ردیف اعتباری داریم. روش پرداخت حق کشف این است که اگر به عنوان مثال فردی به صورت اتفاقی اثری در ملک شخصی یا زمین کشاورزی خود کشف کند بنا بر نوع شیء کشف شده حق کشف به فرد اهدا می گردد. ضمن این که به کشف هایی که توسط ضابطان قضایی صورت می گیرد، حق کشف تعلق می گیرد.

او اضافه نمود: اگر فردی در محوطه های باستانی و به قصد تحصیل اشیای تاریخی اقدام به حفاری کند این کار جرم است و با متخلف برخورد می گردد.

معاون میراث فرهنگی کشور در پاسخ به سؤالی درخصوص تخصیص اعتبار برای آثار ثبت جهانی ادامه داد: آثاری که در فهرست جهانی قرار می گیرند، امتیازاتی دارد که مهم تر از اعتباراتی است که احتمالاً به این اثر تخصیص می یابد، یونسکو یاری های مرمتی به بعضی از آثار یاری می نماید. این در حالی است که وقتی یک اثر ثبت جهانی می گردد، به 35 زبان زنده جهان ترجمه می گردد و به گردشگران کشورهای مختلف معرفی می گردد. البته ثبت جهانی یک اثر پروسه بسیار پیچیده ای است. به عنوان مثال ثبت جهانی یزد، حدود شش سال طول کشید؛ اما وقتی ثبت می گردد، به مقصد گردشگری در جهان تبدیل می گردد که این بسیار اهمیت دارد.

او در ادامه این برنامه رادیویی و در پاسخ به سؤالی درخصوص وقوع حریق در بازار تبریز نیز گفت: کیفیت فضایی و کالبدی این بازار نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است، چراکه در مرمت بازار تبریز شاهد مشارکت صددرصدی مردم بودیم. آتش سوزی در بخش کوچکی از این بازار اجرا شده است. حدود 270هزار مترمربع عرصه بازار تبریز است که در 1200 متر عرصه شاهد وقوع حریق بودیم که البته معاون اول رئیس جمهوری قول مساعد برای پرداخت خسارات وارده به این بازار را دادند و بیمه ها نیز در این خصوص مشارکت دارند.

او اضافه نمود: به محض وقوع حریق، نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی که در حال گشت زنی بودند با آتش نشانی تماس می گیرند و با حضور نیروهای آتش نشانی در کمتر از چهار ساعت حریق اطفا می گردد.

طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در گفت وگوی تلفنی با این برنامه درباره طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی و تاریخی گفت: این طرح، هفته گذشته در صحن مجلس با قید یک فوریت به تصویب رسید و جزئیات آن نیز مورد موافقت نهاده شد و به همت سازمان میراث فرهنگی و با وجود اهمیت مسائل مالی این مهم به تصویب رسید که نشان دهنده اهمیت بافت های تاریخی و حفظ و صیانت از آن هاست.

او درباره اعتبارات این طرح نیز اضافه نمود: مهم ترین بخش در این طرح در کنار مدیریت واحد، این است که مالکان خصوصی توانمند می شوند و باعث زنده ماندن بافت های تاریخی می شویم، مقرر شده است تسهیلات بانکی ارزان قیمت به بهسازی و احیای بافت های تاریخی اعطا گردد و اگر به تأیید شورای نگهبان برسد سازوکارهای اجرایی آن به همت سازمان میراث فرهنگی و با یاری مجلس دنبال خواهد شد.

سیدهادی احمدی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی نیز در این برنامه رادیویی گفت: موضوع بافت ها یک موضوع جدید است و در قوانین سال 1309 نبود و خوشبختانه در سال های اخیر موردتوجه نهاده شد و امروز شاهد تصویب این طرح از سوی نمایندگان مجلس هستیم.

او اضافه نمود: این طرح از سال 1393 شروع شد و در مجلس قبلی آنالیز شد اما رأی نیاورد و در مجلس کنونی این طرح مجدداً موردآنالیز نهاده شد که البته نسبت به طرح سال 93 بروزتر شده و با نظر موافق نمایندگان به تصویب رسید.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی توضیح داد: در این قانون بسته های تشویقی برای مالکان بناها در بافت های تاریخی دیده شده است و در این طرح از معافیت های مالیاتی تا اعطای تسهیلات ارزان قیمت بانکی به چشم می خورد.

او در ادامه گفت: در جلساتی که در کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص آنالیز این طرح برگزار می شد، شاهد همدلی و مساعدت دستگاه های مختلف و نمایندگان مجلس درباره تصویب این طرح بودیم که نشان از بلوغ فرهنگی است و به همدلی دستگاه های مختلف در حوزه میراث فرهنگی اشاره دارد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 149

به "طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی تاریخی به مدیریت یکپارچه بافت های تاریخی یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های فرهنگی تاریخی به مدیریت یکپارچه بافت های تاریخی یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید