سیستان و بلوچستان، یک قطعه دلفین بینی بطری در دریای عمان تلف شد

به گزارش گروه سرگرمی، مدیرکل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان از مشاهده لاشه یک دلفین بینی بطری در سواحل چابهار اطلاع داد.

سیستان و بلوچستان، یک قطعه دلفین بینی بطری در دریای عمان تلف شد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه سرگرمی از زاهدان، به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست سیستان و بلوچستان، وحید پورمردان گفت: طی گشت و کنترل ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار از نوار سواحل شرقی این شهرستان، محیط بانان لاشه یک دلفین بزرگ جثه را در سواحل ماسه ای اطراف موج شکن رودیک واقع در مجاورت روستای بریس مشاهده کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه کرد: طی آنالیز های صورت گرفته توسط کارشناسان محیط زیست شهرستان چابهار لاشه مذکور مربوط به دلفین بینی بطری معمولی با نام علمی(Tursiops truncatus) بوده که طول بدن آن 280 سانتیمتر و وزن تقریبی آن بالغ بر 400 کیلوگرم است و آثار جراحت روی ناحیه شکم و مجاور چشم این پستاندار دریایی مشاهده شد که به نظر می رسد احتمالاً علت مرگ آن ناشی از برخورد با جسم سخت و ضربه خوردن موجود در دریا باشد.

وی گفت: دلفین های بینی بطری از رده پستانداران دریایی و راسته آب بازان دندان دار هستند، این موجودات خونگرم بوده و همانند پستانداران خشکی با شش تنفس می نمایند این موجودات دریایی بچه زا هستند و به نوزادان خود شیر می دهند.

پورمردان توضیح داد: دلفین ها و سایر پستانداران دریایی از آبزیان در معرض انقراض و از مهمترین گروه های نکتون اقیانوسی به شمار می روند و در زنجیره غذایی دریاها و اقیانوس ها از نقش بسیار ارزشمند اکولوژیک برخوردار هستند، از طرفی شکار و فعالیت های صیادی و گردشگری غیرمسئولانه، گرفتار شدن در ادوات صیادی غیراستاندارد، تغییرات اکوسیستمی ناشی از ورود آلاینده ها به دریا ادامه حیات پستانداران دریایی را به مخاطره انداخته است.

وی بیان داشت: آنالیز وضعیت پستانداران دریایی در آب های دریای عمان احتیاج به تخصیص اعتبار از سوی معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست جهت انجام مطالعات و بکارگیری تجهیزات مناسب حهت پایش و افزایش نیروی انسانی دارد. در ضمنً انجام عملیات پایش و سرشماری این آبزیان ارزشمند با مشارکت جوامع محلی، احداث و راه اندازی مرکز مداوا و نجات پستانداران دریایی، احداث و راه اندازی سرمحیط بانی ساحلی بریس و استمرار اجراء برنامه های آموزشی شبکه ملی امداد و نجات پستانداران دریایی یکی از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست در تالاب بین المللی خلیج گواتر و سواحل مکران است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه کرد: تالاب بین المللی خور باهو و خلیح گواتر یکی از مهم ترین زیستگاه پستانداران دریایی سواحل مکران در قسمت شمالی دریای عمان است و یکی از شاخص های زیستگاهی و مهم این تالاب، قرار دریافت در مجاورت جنگل های حرا و جهت آبهای آزاد و همچنین داشتن عمق و شرایط جریانی مناسب جهت زیست، تغذیه و زادآوری پستانداران دریایی است که به عنوان ذخیره گاه بیوسفر منطقه نیز قلمداد می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 472

به "سیستان و بلوچستان، یک قطعه دلفین بینی بطری در دریای عمان تلف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستان و بلوچستان، یک قطعه دلفین بینی بطری در دریای عمان تلف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید