سرمای زمستان بازار اجاره مسکن را راکد کرد

به گزارش گروه سرگرمی، در حالی که در فصل پاییز شاهد افزایش نرخ اجاره مسکن بودیم، اما آنالیز های میدانی در دی ماه حاکی از تثبیت قیمت ها و افزایش تعداد فایل ها در این بازار است.

سرمای زمستان بازار اجاره مسکن را راکد کرد

به گزارش خبرنگاران؛ این روز ها بازار اجاره مسکن بر خلاف ماه های گذشته کمی آرام تر شده و بسیاری از مستاجران اعلام می نمایند که با نزدیک شدن به انتهای سال و عدم پیش بینی قیمت ها در سال نو، مالکان سعی دارند واحد های مسکونی خود را زودتر اجاره دهند.

افزایش تعداد فایل های اجاره در فصل زمستان

حمیدی یکی از مشاوران املاک در محدوده خیابان قزوین مرکز، به خبرنگاران خاطرنشان کرد: تعداد واحد های مسکونی که برای اجاره در یک ماه گذشته به مشاوران املاک برای اجاره معرفی شده در مقایسه با فصل پاییز بیشتر شده و بسیاری از مالکان از ترس آنکه ممکن است در سال آینده نرخ ها تغییری نکند و یا قیمت ها روند کاهشی پیدا کند واحد های خالی خود را به بنگاه های املاک معرفی می نمایند.

حسینی یکی از مستاجران که در پی واحد مسکونی برای اجاره در محدوده خیابان ولیعصر تهران است به خبرنگاران گفت: در حال حاضر تعداد فایل ها برای اجاره در مقایسه با فصل پاییز بیشتر شده و همین امر باعث شده قیمت ها در بعضی از محله ها شکسته گردد.

بازار اجاره مسکن همیشه در نیمه دوم سال آرام تر بوده است، اما سال جاری اوضاع کمی متفاوت تر بود. نرخ اجاره در تابستان روند صعودی داشت، همین امر باعث شد که بسیاری از مستاجران به سراغ جابه جایی در فصل پاییز بروند و همین امر زمینه ساز افزایش قیمت ها در بازار شد.

به گفته کارشناسان، یکی از ابزار های لازم برای کنترل بازار اجاره بها، افزایش فراوری و عرضه مسکن است، در صورتی که فراوری در بخش مسکن افزایش یابد به طور قطع در بازار اجاره هم اثر گذار خواهد بود.

اجرایی شدن پروژه های نهضت ملی مسکن به بازار اجاره یاری می نماید

در همین رابطه محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بازار مسکن باید با استفاده از فراوری و عرضه مسکن تقویت گردد در صورتی که این بازار به ثبات برسد به طور قطع آثار آن در تمامی بخش ها به ویژه بازار اجاره مشهود خواهد بود.

او می گوید: بازار مسکن نیازمند اجرایی شدن هرچه زودتر طرح نهضت ملی مسکن است و در صورتی که پروژه ها به بهره برداری و افتتاح برسد بازار مسکن و اجاره به طور قطع تحت تاثیر آن به ثبات خواهد رسید.

ثبات بازار مسکن بازار با حضور بخش خصوصی امکان پذیر می گردد

گلابچی کارشناس مسکن در این خصوص گفت: بازار مسکن باید با یاری بخش خصوصی و دستگاه های دولتی به ثبات برسد و از رکود خارج گردد، در صورتی که این بازار سامان دهی گردد به طور قطع بازار اجاره هم تحت تاثیر آن به سمت ثبات راهنمایی شده و قیمت ها شکسته خواهد شد.

او گفت: دولت باید مجوزات لازم برای ساخت مسکن را به شرکت های بخش خصوصی بدهد تا بتوانند در مدار فعالیت بیشتر در این صنعت قرار گیرند.

این کارشناس مسکن اظهار کرد: صنعت ساختمان پیشران فراوری و اقتصاد کشور است. اگر صنعت ساختمان فعالیت موثری نداشته باشد قطعا در فراوری و اقتصاد کشور با مسائل بزرگی روبرو خواهیم شد.

او شرح داد: در صورتی که صنعت ساختمان فعال گردد کارخانجات مرتبط در این حوزه رونق می گیرند و تراز فراوری در این بخش افزایش می یابد.

براساس این گزارش بازار مسکن این روز ها چشم انتظار فراوری و افزایش عرضه و بعلاوه اجرایی شدن وعده های دولت در حوزه اجاره مسکن است؛ درصورتی که بانک ها همکاری لازم برای پرداخت وام ودیعه مسکن را به مرحله اجرایی شدن برسانند و از طرف دیگر سایر طرح ها از جمله اخذ مالیات از خانه های خالی هرچه سریعتر اجرایی شوند، در سال آینده به ویژه در فصل داغ جابه جایی تابستان شاهد ثبات قیمتی و در نهایت کاهش نگرانی متقاضیان خواهیم بود.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2170

به "سرمای زمستان بازار اجاره مسکن را راکد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمای زمستان بازار اجاره مسکن را راکد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید