تهرانی ها دنبال خانه با چه قیمت و چه متراژی هستند؟

به گزارش گروه سرگرمی، با خاتمه زمستان 99، دیوار به عنوان بزرگترین مرجع نیازمندی های آنلاین در گزارشی از شرایط مسکن تهران در فصل آخر سال منتشر کرد که حاوی آمار و اطلاعات قابل توجهی است. گزارش دیوار از شرایط بازار مسکن تهران در زمستان 99 از آن جهت حائز اهمیت است که بیش از 90 درصد از کل آگهی های آنلاین مسکن کشور بر روی دیوار، بزرگترین پلتفرم نیازمندی های رایگان ایران، منتشر می گردد.

تهرانی ها دنبال خانه با چه قیمت و چه متراژی هستند؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش تسنیم، با توجه به این که این اپلیکیشن بیشترین تعداد آگهی های املاک در شهر تهران را نیز در خود جا داده، آنالیز اطلاعات گزارش اخیر آن برای آسیب شناسی و آنالیز مالی حوزۀ مسکن در این کلان شهر کاملاً قابل استناد است. این گزارش همچنین در آینده نیز می تواند در زمینۀ برنامه ریزی و رفتارشناسی بازار مسکن به کار پژوهشگران و دست اندرکاران این حوزه بیاید. در ادامه خلاصه ای از آمار و ارقام جذاب این گزارش را آنالیز خواهیم کرد.

دو برابر شدن قیمت مسکن در یک سال

با توجه به آمار قیمت خانه های آگهی شده در دیوار، رشد حدوداً دو برابری یا تقریباً 100 درصدی قیمت مسکن در تهران در فصل آخر سال 99، در قیاس با زمستان سال 98، نشان از آن دارد که رکود در بازار مسکن هم نتوانست از پس تورم مهارناپذیر سال پیش بربیاید. با وجود رکود سنگین بازار مسکن در سال اول کرونا، قیمت مسکن همچنان با شتاب افزایش یافت و در برخی نقطه های تهران نزدیک به 135 درصد رشد کرد.

گزارش دیوار نشان دهندۀ آن است که قیمت مسکن در کل مناطق تهران به طور متوسط 112 درصد رشد نموده است. البته باید توجه داشت که افزایش قیمت خانه ها در آگهی های دیوار، الزاماً به معنای افزایش واقعی قیمت معاملات نیست. بنابر آمار آگهی های فروش مسکن در دیوار، در قیاس با زمستان سال گذشته، 10 منطقه از 22 منطقۀ شهر تهران، افزایش قیمتی بالاتر از 100 درصد را در فصل آخر سال نود و نه تجربه کردند. در این میان منطقۀ یک با میانگین رشد 134 درصدی، بیشترین میزان افزایش قیمت را نشان داد. منطقه های 11، 12، 15، 16، 21 هم شاهد کمترین افزایش قیمت مسکن در زمستان نود و نه بودند.

کمتر بودن افزایش قیمت در منطقه های یادشده به معنای بی اهمیت بودن نرخ رشد قیمت مسکن در این مناطق نیست. آمار قیمت خانه در آگهی های دیوار به ما می گوید که کمینۀ رشد قیمت خانه در تهران باز بیشتر از 80 درصد بوده که این رقم همچنان نشان از تورم حاد در بازار املاک پایتخت دارد.

کدام منطقه های تهران بیشترین و کمترین عرضه و تقاضای مسکن را داشتند؟

بنا بر گزارش دیوار از بازار مسکن در زمستان نود و نه، مناطق مرفه تر تهران، یعنی منطقه های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 در کنار منطقۀ 10، بیشترین میزان عرضۀ مسکن را از آن خود کردند که در این میان منطقۀ 5 صدرنشین تعداد آگهی های فروش خانه بود. کمترین تعداد آگهی فروش مسکن نیز به نام منطقه های 12 و 16 و 19 ثبت شد.

در بخش تقاضا، وب سایت دیوار میزان بازدید از آگهی های فروش مسکن در هر منطقه را ملاک ارزیابی تقاضا قرار داده است. بنا بر تعداد بازدیدها، شرایطی شبیه به شرایط عرضه بر بازار تقاضای مسکن در تهران حاکم است. به جز منطقۀ 3، همان منطقه هایی که بیشترین عرضه را داشته اند، بیشترین تعداد تقاضا را هم ثبت نموده اند. از طرف دیگر، مناطقی که تعداد آگهی های فروش کمتری داشتند، در بخش تقاضا هم سرشان خلوت تر بود و بازدیدنماینده های کمتری به سراغشان آمدند.

بازار داغ متری 10 تا 40 میلیون تومانی ها

با توجه به گزارش دیوار، در زمستان 99، بازار خانه های متری 10 تا 40 میلیون تومان حسابی داغ بود و 60 درصد از کل آگهی های منتشرشده در پایتخت به این بازه تعلق داشت.

تهرانی ها به دنبال خانه با چه قیمتی هستند؟

با آنالیز آمار دیوار متوجه می شویم که 30 درصد از ساکنان تهران سراغ خانه هایی را می گیرند که از متری 10 میلیون تومان تا متری 20 میلیون تومان قیمت دارند.

در مجموع حدود 75 درصد بازدیدنماینده های مسکن دیوار تهران، به دنبال خانه هایی از متری 10 میلیون تومان تا متری 40 میلیون تومان هستند.

چه متراژ هایی بازار داغ تری دارند؟

یکی از بخش های جذاب و کاربردی گزارش دیوار جایی ست که در آن آمار مربوط به متراژ های عرضه و تقاضا شده را ارزیابی می نماید. آمار و ارقام مرتبط به این متراژ ها می تواند راهنمای انبوه سازان برای بهینه سازی فضای خانه در منطقه های گوناگون باشد.

با نیم نگاهی به ارقام متوجه می شویم که نزدیک به نیمی از خانه های آگهی شده در دیوار، 50 تا 100 متر و 28 درصد هم 100 تا 150 متر مساحت دارند.

در بخش متراژ مورد تقاضای مسکن در سه ماهۀ آخر سال 99 هم رفتاری مشابه به شرایط متراژ های عرضه شده دیده می گردد. بیش از نیمی از بازدیدنمایندگان آگهی های مسکن دیوار به دنبال خانه هایی در بازۀ 50 تا 100 متر هستند و 23 درصد هم خانه های 100 تا 150 متری را جستجو می نمایند.

آمار بازدید از آگهی های خانه های زیر 50 متر یکی از نکات قابل توجه این قسمت از گزارش دیوار است. خانه های کوچکی که زمانی در دایره انتخاب افراد بسیار کمی قرار داشتند، زمستان گذشته حدود 10 درصد تهرانی را به خود جذب کردند. کاهش قدرت خریداران و بهبود معماری این خانه های نقلی باعث شده که بسیاری از افراد به آن ها روی بیاورند. 32 درصد از کسانی که در منطقۀ 10 به دنبال خانه بوده اند، خانه های زیر 50 متر را مدنظر داشته اند و این منطقه از این لحاظ رکورددار است. حتی در منطقه های 1 و 2 که به خانه های متراژ بالا معروف هستند نیز تعداد قابل توجهی از بازدیدنمایندگان به دنبال خانه های زیر 50 متر بوده اند.

در کدام محله های تهران آگهی بیشتری ثبت می گردد؟

براساس گزارش مسکن دیوار در زمستان 99، سه محلۀ عظیم غرب پایتخت یعنی سعادت آباد، پونک و کوی فردوس بیشترین آگهی های فروش مسکن را در شهر تهران ثبت نموده اند. سعادت آباد با در اختیار داشتن 6 درصد از کل آگهی های فروش مسکن در تهران، پرآگهی ترین محلۀ این شهر به شمار می آید.

جمع بندی گزارش دیوار از شرایط مسکن در زمستان 99

در خاتمه با توجه به آمار گزارش دیوار از بازار مسکن تهران در زمستان 99 می توان گفت همه گیری کرونا و رکود مالی ناشی از آن هم نتوانسته افسار تورم در بازار مسکن پایتخت را بکشد و قیمت خانه در فصل خاتمهی سال 99، در قیاس با سال قبل از آن، دو برابر شد.

در زمستان 99 رشد قیمت ها در نقاط مرفه بیشتر بود، همچنان که بیشترین عرضه و تقاضا هم در همین مناطق دیده می شد. با توجه به تعداد آگهی های منتشر شده در دیوار و میزان بازدید ها از آگهی های این وب سایت می توان گفت که تهران شهر خانه های 50 تا 100 متر است، و حدود نیمی از عرضه و تقاضای مسکن پایتخت در عظیمترین سایت نیازمندی های کشور در این بازۀ متراژی ثبت شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1584

به "تهرانی ها دنبال خانه با چه قیمت و چه متراژی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها دنبال خانه با چه قیمت و چه متراژی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید