رونمایی از سامانه جامع نشریات علمی کشور با حضور معاون وزیر علوم

به گزارش گروه سرگرمی، با حضور دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری امور پژوهشی وزارت عتف، از سامانه جامع نشریات علمی کشور (وب سرویس رایمگ)در مرکز منطقه ای در راستای تحقق فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها در خدمات رسانی به جامعه علمی کشور در تاریخ 18 بهمن 1400 رونمایی شد.

رونمایی از سامانه جامع نشریات علمی کشور با حضور معاون وزیر علوم

به گزارش خبرنگاران، در این جلسه، دکتر محمدجواد دهقانی رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری امور پژوهشی وزارت عتف، دکتر محمد موذنی رییس دانشگاه تعیین استان فارس، دکتر محمدمهدی علویان مهر رییس دانشگاه صنعتی شیراز، کننده استاندار فارس، هیئت رئیسه ISC و بعضی مدیران گروه های ISC حضور داشتند.

دکتر دهقانی ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی گفت: رایمگ ، سامانه یکپارچه نشریات ادواری علمی کشور به همراه مدیریت انتشارات نشریات می باشد که بر اساس تفاهم نامه میان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و با همکاری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی ایجاد شده است.

وی اضافه نمود: در سامانه رایمگ تمامی فرآیندهای دریافت مقاله، ارزیابی و داوری، ویراستاری، صفحه آرایی و انتشار الکترونیکی و چاپی نشریات علمی را دربرگرفته است. این سامانه به منظور مدیریت بهینه نشریات علمی با استفاده از نرم افزارهای متن باز و براساس استاندارد نشریات معتبر بین المللی طراحی و پیاده سازی شده است. یکی از مهمترین ویژگی این سامانه، طراحی سایت نشریات به سه زبان فارسی ، انگلیسی و عربی است. رایمگ اولین بستری است که به زبان عربی از اخذ مقاله تا انتشار آن برای نشریات عربی در کشور طراحی و پیاده سازی شده است.

رییس ISC گفت: رایمگ، نخستین سامانه جامع نشریات علمی کشور است که تمام فرایندهای مرتبط با نشریات (از ارسال مقاله به وسیله نویسنده تا چاپ نشریه) را به صورت متمرکز پوشش می دهد. رایمگ ، تمام نشریات علمی کشور در حوزه های مختلف موضوعی را در بر می گیرد، این سامانه می تواند. با استفاده از گزارشات متنوع موجود در سطح مدیریت رایمگ، امکان تجزیه و تحلیل فرایند انتشارات نشریات علمی کشور وجود داشته و به متولیان امر در شناخت مسائل و اعمال سیاست گذاری ها در جهت ارتقای کمی و کیفی انتشارات نشریات علمی کشور یاری می کند. هدف آن است که سامانه متمرکز رایمگ بتواند مرجعی برای مدیریت نشریات علمی کشور باشد. دسترسی به سامانه به وسیله نشانی rimag.ricest.ac.ir امکان پذیر می باشد.

وی در ادامه به معرفی بعضی از ویژگی های رایمگ پرداخت و گفت: بعضی از ویژگیهای سامانه برای مدیر نشریه شامل امکان ایجاد صفحات دینامیکی در نشریه و شخصی سازی صفحه نشریه در بستر سامانه رایمگ بر اساس شاخصهای ارزیابی نشریات، تعریف سوالات داوری به همراه وزن دهی به سوالات، امکان تهیه گزارشات متنوع از نشریه (آمار نرخ پذیرش؛آمار میانگین زمان داوری، آمار مقالات بر اساس دوره زمانی،گزارش داوران فعال در هر سال،.....) جهت ارزیابی و مدیریت بهینه نشریه

دکتر دهقانی ادامه داد: بعضی از ویژگیهای سامانه برای نویسنده شامل امکان بازپس گیری مقاله پیش از آغاز فرایند داوری، تعامل سامانه با نویسنده به وسیله ارسال پست الکترونیکی در هر مرحله از فرایند و نیز مشاهده شرایط مقاله در هر زمان به وسیله پنل نویسنده، امکان بازبینی نهایی (Proofreading)، تایید و یا درخواست اصلاحات نهایی در مقاله به وسیله نویسنده، دریافت گواهی چاپ مقاله در پنل نویسنده

به گفته وی، امکان عضویت کاربران در سیستم به صورت مجتمع (integrated)، ارسال مقالات به نشریات مختلف با یک کد کاربری وهمچنین امکان استفاده از نقشهای گوناگون (داور، سردبیر؛نویسنده،....) در نشریات متفاوت با یک کد کاربری، اختصاص کد شناساگر دیجیتال DOR(Digital Object Recognizer) به مقالات پذیرفته شده نشریات به صورت رایگان، طراحی سامانه بر اساس ویژگیهای مورد احتیاج در نظام ارزیابی نشریات علمی کشور، طراحی سایت به صورت چند زبانه برای نشریات (فارسی ، انگلیسی و عربی و ...) و استفاده از ماژول مشابهت یاب در زمان ارسال مقاله از جمله ویژگی های رایمگ است.

دکتر دهقانی به سایر ویژگی های رایمگ هم اشاره نمود و گفت:

امکان انتقال سریع داده های نشریات از سایر بسترها به بستر رایمگ

گزارش گیری از سامانه بر اساس ویژگیهای مختلف در دو سطح مدیریت رایمگ و مدیریت هر نشریه

انتشار الکترونیکی نشریات

ثبت اتوماتیک تمام وقایع و فرایند جامع مرتبط با داوری مقالات

ارسال اتوماتیک ایمیل پس از هر فرایند به افراد مرتبط

ارائه لیست مقالات آماده انتشار و منتشر شده و پربازدید در نشریات مختلف

نمایش پر بازدیدترین نشریات و پربازدیدترین مقالات در سطح مدیریت رایمگ

جستجوی ساده و پیشرفته در سامانه

ایجاد خروجی XML جهت استفاده در سامانه های مختلف نظیر ISC, Pubmed,…

فراوری شیوه های مختلف استناد دهی مقالات منتشر شده (APA,Vancouver,Mendeley, …)

ایجاد خروجی RSS

لینک نمایه نشریات در پایگاههای استنادی و تخصصی

ایجاد بانک اطلاعاتی نویسندگان و داوران در حوزه های تخصصی مربوطه

آرشیوسازی اتوماتیک شماره های پیشین مجله

معرفی مقالات چاپ شده مرتبط با موضوع مقالات تازه به عنوان منبع به منظور افزایش ضریب تاثیر نشریه

امکان دریافت داده ها با فرمتهای استاندارد

جستجوی عنوان مقاله به وسیله Google Scholar

جستجوی نویسندگان مقاله در Google Scholar, Pubmed

ایجاد گواهی داوری در کارتابل داور برای هر مقاله داوری شده

ایجاد لیست داوران بر اساس هر شماره از نشریه

ارسال ایمیل یادآور به داور جهت انجام داوری

ایجاد نمایه نویسندگان برای هر نشریه

ایجاد لیست نویسندگان بر اساس هر شماره از نشریه، از جمله ویژگی های این سامانه است.

رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) به برنامه های آینده رایمگ اشاره و گفت:

ایجاد بستر مناسب جهت چاپ و نشر کتابها با ملاحظات حق مولف، جهت ترویج تبادل ایده و دانش در همه رشته ها

توسعه سامانه رایمگ به منظور تبدیل سامانه به پرتال نشریات علمی در جهت ایجاد درگاه واحد به منظور ارزیابی و نظارت بر نشریات علمی کشور

تهیه ISO به فرمتهای رایج جهت انتقال سریع داده ها میان سامانه های مختلف

ارزیابی داوران بر اساس پارامترهای گوناگون

امکان بهره مند شدن کاربران از خدمات سامانه ژورنال یاب مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

اتصال به سامانه شناساگر سرقت علمی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

فراهم کردن دسترسی به شاخصهای علم سنجی نشریات در ISC از جمله برنامه های آینده است.

به گزارش روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، در ادامه این جلسه دکتر پیمان صالحی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تبریک ایام خجسته دهه فجر گفت: در وزارت عتف استراتژی هایی همانند مرجعیت علمی و دیپلماسی علم و فناوری جهت پیشبرد هرچه بیشتر اهداف مطرح می باشد.

وی گفت: با رونمایی از چنین طرح هایی امید است هرچه بیشتر شاهد مرجعیت علمی در سطح بین المللی باشیم تا پژوهشگران داخلی و خارجی بتوانند از چنین سامانه های ارزشمندی استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1984

به "رونمایی از سامانه جامع نشریات علمی کشور با حضور معاون وزیر علوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از سامانه جامع نشریات علمی کشور با حضور معاون وزیر علوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید