روستایی پنهان در میان آسمان و زمین

به گزارش گروه سرگرمی، روستایی پنهان در میان آسمان و زمین است که آن را فیلبند می نامند و از آن با نام بام شرقی مازندران هم یاد می گردد و در ارتفاع 2300 متری شهرستان بابل قرار گرفته است. هر فصلی که در این منطقه سر می رسد، با خودش حال و هوای خاصی می آورد. بهار فیلبند می تواند شما را کاملاً غافلگیر کند!

روستایی پنهان در میان آسمان و زمین

چشمانتان را برای لحظه ای ببندید و تصور کنید تمام مازندران زیر پاهای شماست، اقیانوسی از ابر روبرویتان و سفیدی برف در کنارتان است، همچنین لمس آسمان برایتان آسان است و خورشید همتراز شما بر زمین می تابد، اگر چنین چیزی را تصور نموده اید اکنون در روستای فیلبند یا بر بام شرقی مازندران ایستاده اید.

فرقی ندارد که اهل مسافرت هستید یا استراحت و آرامش، اهل ماجراجویی هستید یا ورزش، هر گوشه از مازندران ویژگی های منحصر به فردی دارد که شما را به عمق بهترین تجربه ها می برد و ماندگارترین خاطرات را برایتان می سازد.

اینجا در یک روز بهاری ممکن است هم تابش آفتاب را ببینید و هم بارش برف، باران و تگرگ را شاهد باشید. حتی ممکن است ناگهان رنگین کمان زیبایی هم پیش چشمان شما ظاهر گردد. فیلبند در تابستان هم می تواند سرد باشد، اما این فصل بهترین زمان برای دیدار این ییلاق است. به علاوه، قرار داشتن این روستا در ارتفاع بالا، فرصتی دلپذیر به شما می دهد تا به آسمان نزدیکتر باشید و رویای قدم زدن در کنار ابرها را برای خودتان تبدیل به واقعیت کنید. هرچه بیشتر به سمت پاییز و زمستان پیش برویم، سرمای بیشتری به این روستا هجوم می آورد تا جایی که در زمستان اینجا تقریباً خالی از سکنه می گردد.

وصف زیبایی های روستایی مانند ییلاق فیلبند کار آسانی نیست و شرح آن لحظه ای که ابرها تا دوردست ها زیر پای شما گسترده شده اند به سختی در کلمه می آید و باید برای تعریف آن به آنجا سفر کرد و از نزدیک دید.

چادر، لباس گرم، تجهیزات زمستانه، غذای کافی و زنجیر چرخ را مهیا کنید و از سلامت خودروی خود و پر بودن باکش مطمئن شوید، زیرا به جایی می رویم که شرایط آب و هوایی هیچگاه قابل پیش بینی نیست.

وسایل را که جمع کردید، وارد جاده هراز شوید. اگر از مازندران سفر می کنید بعد از 25 کیلومتر و اگر از تهران به این سفر می آیید، در حدود 100 کیلومتری به سمت مازندران حرکت کنید و در امتداد جاده هزار به فرعی می رسید که تابلوی کوچک و سبزی با اسم فیلبند و سنگ چال ادامه جهت را هدایتتان می نماید. این راه را که در حدود یک ساعت طی آن موقع می برد، ادامه دهید تا خود را در بام مازندران ببینید.

وارد فرعی که می شوید، بهار سیاه زمستان را از تن درختان گرفته و لباس سبز بر تن آن ها نموده است، اما حدود 10 کیلومتر که پیچ و خم جاده را طی کنید به منطقه سنگچال می رسید که به مدد ویلاهای رنگارنگی که پایتخت نشینان یا اهالی مازندران در آن ساختند، تا ده ها کیلومتر آن طرف تر حسابی از خجالت سرسبزی درختان در می آیند، ویلاهایی که مانند ساختمان ها بیقواره شهر سینه طبیعت را دریده و بر دل آن ریشه زدند.

از این زشتی که عبور کنید، وارد گردنه های پیچ در پی می شوید که اغلب مواقع پوشیده از مه است. چراغ هایتان را روشن کنید، زیرا رانندگی در مه غلیط فیلبند بسیار خظرناک است. حدود 10 کیلومتر عبور از گردنه های پیچ در پیچ میان جنگل های انبوه رفته رفته هوای اطرافتان سرد می گردد و دیگر مجبور به بالا کشیدن شیشه ماشین و روشن کردن بخاری می گردد، حتی در ساعات ظهر.

شاید دلتان بخواهد توقفی کنید و چند عکس زیبا بگیرید، پیشنهاد ما این است که حتماً این کار را انجام دهید، زیرا پشیمان نمی شوید و لگد به خواسته دلتان نزنید.

جهتی که کوهستانی و آسفالت است، اما کیفیت آن در بعضی قسمت ها چندان مناسب نیست. جاده اما زیبایی ها و دیدنی های بسیار دارد و شما را غرق در شگفتی می نماید. اما مراقب باشید تا جذابیت های راه شما را از جهت اصلیتان منحرف نکند. تا آنجایی که می توانید از مردم محلی جهت درست را بپرسید تا در پیچ و خم های جاده گرفتار نشوید.

چشمه های کوچک و بزرگ نیز در جهت به طبیعت صفای تازه ای می بخشند. یکی از معروفترین این چشمه ها، چشمه لار است. با یاری دریافت از اهالی به این چشمه برسید و از آب تازه و خنک آن لذت ببرید.

اگر هم با تور به این روستا سفر کنید این امکان برایتان وجود دارد تا سوار نیسان های آبی مردم محلی شوید و سینه کش کوه را در میان مه و باران یا آفتاب و ابر بالا بیایید.

تصویربرداری و عکاسی به هر روشی از طلوع و غروب آفتاب و دریای ابری که ییلاق فیلبند را در بر می گیرد یکی از جذابیت های سفر به این روستای پنهان در آسمان است.

در فیلبند گهگاهی فصل ها با هم در آمیخته شده و شاید یکسال را در یک روز ببینید. اینجا می توانید در یک روز بهاری هم باران، تگرگ و برف را تجربه کنید و هم از رنگین کمان و آفتاب و هوای صاف لذت ببرید. شاید فیلبند ورای همه فصل ها باشد.

فیلبند نقطه ضعفی هم دارد، زمان در بلندای آن به سرعت می گذرد. شما آنقدر مسحور زیبایی های این نقطه از دنیا می شوید که درک زمان از ذهنتان عبور می نماید و گویی کسی زمان را به سمت جلو می کشد، شاید هم خاصیت لذت در کوتاه بودن آن است.

پس در فیلبند زمان را از دست ندهید، اما زیاد هم به ساعت مچی دستتان بها ندهید، زیرا شاید لذت هماهنگی ذهن و روح شما با طبیعت را مخدوش کند.

با این حال بهتر است که دوربینتان را سریع روشن کنید، زیرا مناظر مختلف طبیعت بکر و تماشایی، اقیانوس ابری که به آرامی از مقابلتان گذر، خانه های روستایی، جنگل و کوه در بلندای فیلبند هیجان انگیزترین کاری است که گردشگران را برای ثبت تصاویر زیبا به اینجا می کشاند.

در کنار این منظره طلوع و غروب آفتاب از فراز کوه ها و جنگل ها در این گوشه از بهشت خدا به قدری تماشایی است که نفس را در سینه حبس و تصاویر بی نظیری را در قاب دوربین خلق می نماید.

فیلبند جایی برای در خانه ماندن ندارد، زیرا باید وجب به وجب این قسمت از دنیا را بویید، حس کرد، لمس کرد، دید و شنید. حیف است این همه راه را تا فیلبند آمده باشید اما در خانه بمانید و در طبیعت اطراف این منطقه به گشت و گذار نپردازید.

خانه های سنگی و گلی را پشت سر بگذارید و به دامان طبیعت پناه ببرید. صدای زنگوله دام های مردم محلی فیلبند، همراه با مه غلیظ یا نم بارانی که هر از گاهی چترش را بر سر فیلبند باز می نماید، می تواند حالتان را خوب کند.

یکی از تفریح هایی که گروه های مختلف گردشگری در سفر به فیلبند آن را تجربه می نمایند، کوهنوردی و صعود به قله های بلند اطراف این روستاست. البته باید توجه داشته باشید که این کوهنوردی ها تنها باید با همراهی گروهی آشنا به منطقه و تجهیزات و آمادگی کامل صورت بگیرد.

با اینکه شرح بیشتر می تواند آتش شما برای حرکت به سمت این بهشت پنهان در مه را افزایش دهد، اما گفتنی ها برای آن بسیار است که نباید گفت و بیشتر باید دید.

اما یادتان باشد هر کجا از طبیعت زیبای مازندران آنقدر برای مردم بومی و دیگران با ارزش است که بهتر است رنگ زباله به خود نگیرد. پس خواهش می کنیم زباله نریزید و فقط از فیلبند همچون دنیایی رویایی لذت ببرید.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 186

به "روستایی پنهان در میان آسمان و زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی پنهان در میان آسمان و زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید