روز میراث جهانی، رویدادی که آثار تاریخی را برای نسل های آینده حفظ می کند

به گزارش گروه سرگرمی، شورای بین المللی آثار و بناهای تاریخی جهان با نامگذاری این روز جهانی که تاریخ آن 18 آوریل مصادف با 29 فروردین ماه است، تصمیم دارد تا همه چیز در مورد افزایش آگاهی از اهمیت تنوع میراث فرهنگی و حفظ آن برای نسل های آینده را پررنگ تر کرده و در هر سال به آن اعتبار بیشتری دهد.

روز میراث جهانی، رویدادی که آثار تاریخی را برای نسل های آینده حفظ می کند

در واقع می توان گفت که بناها و آثار باستانی برای همه ما در سراسر جهان سرمایه است؛ با این حال، همه آن ها باید محافظت شوند تا اطمینان حاصل شود که این میراث غنی برای سال های آینده به عنوان دارایی های ارزشمند باقی می مانند. بنابراین، روز جهانی میراث علاوه بر آنکه این موضوع مهم را یادآور می شود، بلکه تلاش جمعی از جوامع سراسر جهان را نیز برای دستیابی به این مهم می طلبد.

در این روز جهانی، چندین رویداد مختلف در سراسر جهان اتفاق می افتد. این شامل طیف گسترده ای از فعالیت ها، کنفرانس ها و بازدید از مکان های فرهنگی و آثار تاریخی است. این در حالی است که چندین مکان و بنای تاریخی باورنکردنی در سراسر جهان وجود دارد. این شامل Machu Picchu است که در زمینی سرسبز و کوهستانی در بالای رودخانه Urubamba در پرو واقع شده است. مناظر شگفت انگیز زیادی در مصر وجود دارد که اهرام جیزه یکی از آن ها است. از دیگر مکان های قابل توجه می توان به Bagan در میانمار، Angkor Wat در کامبوج و دیوار چین اشاره کرد.

تاریخچه روز میراث جهانی

آن چه در بین مردم به عنوان روز میراث جهانی شناخته می شود، در واقع روز جهانی بناهای تاریخی و آثار فرهنگی نامیده شده که در سال 1982 میلادی توسط شورای بین المللی آثار و بناهای تاریخی یا ICOMOS تاسیس شده است. این سازمان بر اساس اصول مندرج در منشور ونیز تاسیس شد که آن را منشور بین المللی حفاظت و بازسازی آثار تاریخی 1964 میلادی نیز می نامند.

همچنین این سازمان پس از شناسایی نیاز به حفاظت از این مکان های با ارزش، تاسیس شد و شاهد گردهمایی متخصصان صدها رشته مرتبط بود. این ها شامل معماران، مهندسان، جغرافیدانان، مهندسان عمران، هنرمندان و باستان شناسان می شوند. آن ها هر ساله تلاش می کنند تا اطمینان حاصل کنند که برخی از زیباترین مکان های جهان و آثار مهم فرهنگی برای نسل های آینده حفظ می شوند.

از زمان آغاز به کار این سازمان، تقریبا 10 هزار عضو در بیش از 150 کشور در سراسر جهان در آن ثبت شدند. از این 10 هزار عضو، بیش از 400 عضو از موسسات، کمیته های ملی و کمیته های علمی بین المللی هستند که همه با هم برای نجات سایت های مهم و شناسایی مکان های جدیدی که باید به لیست گردشگری و میراث فرهنگی اضافه شوند، همکاری می کنند.

نکته جالب توجه اینجاست، سال 2016 میلادی مجتمع غاری Gorhams در انگلستان، پارک ملی Khangchendzonga در هند و قنات ایرانی در ایران نیز به این سازمان اضافه شدند. از این رو با تلاش خستگی ناپذیر اعضا، این مکان ها برای نسل های آینده حفظ خواهند شد.

چگونه می توان روز میراث جهانی را جشن گرفت

شاید مهمترین راه برای بزرگداشت روز میراث جهانی، جستجو در مکان های نزدیک شما باشد که به عنوان میراث جهانی به حساب می آیند و شاید با بازدید از آن ها هم بتوانید به اهمیت آن پی ببرید و هم ابعاد جدیدتری از آن را کشف کنید.

همچنین آشنایی با رویدادها و کنفرانس های این حوزه نیز می تواند میزان مشارکت جمعی شما را در این روز ارزشمند افزایش دهد و به فرزندان شما بیاموزد که چگونه باید این راه را ادامه دهند.

همچنین بهتر است مطلعی در مورد این روز را با افرادی که می شناسید گسترش دهید. این کاری است که می توانید با سهولت از طریق رسانه های اجتماعی انجام دهید. می توانید پیامی ارسال کنید که دوستان، آشنایان و اعضای خانواده خود را از این روز مطلع کرده و آن ها را به ارسال مطلب نیز تشویق کنید. با این اقدامات شما هم به نوعی در حفظ آثار تاریخی و بناهای ارزشمند جهان سهیم خواهید بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1575

به "روز میراث جهانی، رویدادی که آثار تاریخی را برای نسل های آینده حفظ می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز میراث جهانی، رویدادی که آثار تاریخی را برای نسل های آینده حفظ می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید