راههای پیشگیری از سرقت لوازم داخل خودرو

به گزارش گروه سرگرمی، با توجه به افزایش وقوع سرقت های خرد به ویژه سرقت لوازم داخل خودرو، رعایت برخی از نکات ساده می تواند از وقوع جرایم این چنینی جلوگیری کند.

راههای پیشگیری از سرقت لوازم داخل خودرو

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از خبرنگاران، امروزه رشد بی رویه و شتاب زده افزایش جرم و جنایت در شهر های بزرگ یکی از پیامد های ناگوار اجتماعی است.

از دیرباز، سرقت جزء با سابقه ترین جرایم بشری بوده است که در جوامع مختلف به شیوه های گوناگون دیده می شود، این پدیده در طول زمان دستخوش دگرگونی ها و تغییر ات زیادی شده است، اما تنها چیزی که از بدو پیدایش و شکل گیری آن تا به امروز ثابت مانده زشتی و ناپسند بودن ماهیت آن است.

سرقت اقلام داخل وسایل نقلیه، از شایع ترین سرقت های موجود در عصر حاضر است که پلیس در خصوص این موضوع باید روش ها و شگرد های سارقان را شناسایی و در ادامه تدابیر و روش های جدیدی را برای مقابله با آن اتخاذ کند تا جرم سرقت وسایل داخل خودرو ها کاهش یابد و افراد جامعه در این رابطه احساس امنیت کنند.

امروزه به لحاظ گستردگی و پیچیدگی روابط اجتماعی در زندگی افراد سرقت نه تنها شخص مالباخته، بلکه به موازات آن امنیت جامعه را نیز متزلزل می کند و انگیزه کار و تلاش و سرمایه گذاری را از بین می برد.

وقوع سرقت موجب افزایش هزینه های تولید می شود و در ادامه نیز بخش های زیادی از بیت المال و سایر امکانات کشور باید صرف پیشگیری از سرقت، مبارزه با تبهکاران و سارقان، اداره زندان ها، تأمین زندگی زندانیان و ... شود.

برقراری نظم و امنیت عمومی و ارتقاء احساس امنیت در بین شهروندان از مقوله های بنیادین حقوق شهروندی است که پلیس وظیفه ایجاد و حفظ آن را بر عهده دارد، اما باید توجه داشت که حقوق شهروندی حقوقی است که هم برای دولت تعهد ایجاد می کند و هم برای شهروندان تکالیف معین کرده است.

ایجاد امنیت در عین حال که برای پلیس وظیفه معین می کند، از طرفی نیز شهروندان هم باید تکالیف خود را در قبال آن انجام دهند، لذا ایجاد و حفظ امنیت بدون همکاری دو طرفه بین نیروی انتظامی و مردم امکان پذیر نیست و مشارکت هرچه بیشتر مردم را در همکاری با پلیس می طلبد تا نوع بهتری از امنیت در جامعه؛ به نام امنیت اجتماعی شکل گیرد.

متأسفانه اخیراً پرونده هایی در دستگاه قضایی تشکیل می شود که حاکی از جرایم مربوط به سرقت وسایل نقلیه و لوازم داخل خودرو ها است، بر این اساس همواره رعایت نکات مهم و قابل توجه توسط شهروندان لازم است تا از وقوع سرقت خودرو و لوازم داخل وسایل نقلیه جلوگیری شود.

شهروندان باید خودروی خود را به دزدگیر، سوئیچ مخفی، قفل فرمان و قفل پدال تجهیز کنند و همچنین هنگام دور شدن از خودرو سیستم ایمنی آن را فعال کنند. عدم پارک خودرو در محل های خلوت، استفاده از پارکینگ های عمومی برای پارک خودرو و ... مواردی است که باید در انجام آن ها دقت شود.

خودداری از جا گذاشتن اشیای قابل توجه و گران قیمت و همچنین اسناد و مدارک مهم در خودروها، یکی دیگر از مواردی است که افراد باید آن را جدی بگیرند، اگر خودروی شما دچار نقص فنی شد و مجبور شدید آن را هول بدهید، به هیچ وجه اجازه ندهید تا افراد غریبه و ناشناس پشت فرمان بنشینند.

متأسفانه در برخی از پرونده های انتظامی که منجر به سرقت لوازم داخل خودرو و یا حتی خود خودرو ها شده، مشاهده شده که سارقان با ترفند دادن نوشیدنی و خوراکی های مسموم به رانندگان از فرصت مناسب استفاده کرده و اقدام به سرقت کرده اند، لذا به هیچ عنوان از افراد غریبه که به عنوان مسافر وارد خودرو شده اند، خوراکی و نوشیدنی نگیرید.

به منظور کاهش آسیب پذیری از نصب تزیینات اضافی در خارج یا داخل خودرو خودداری کنید، همچنین به محض احساس خطر از خیابان های فرعی به خیابان های اصلی تغییر راستا داده و در محل شلوغ تردد کنید.

در صورت مشکوک شدن به حرکات، رفتار و برخورد سرنشینان خودرو ابتدا سعی کنید معینات فیزیکی، سن، لهجه، علائم خاص و ... مسافران را به طور دقیق به خاطر بسپارید تا در صورت نیاز در جهت کشف و شناسایی مجرمان از این موارد استفاده کنید.

رعایت همین موارد به ظاهر ساده و پیش پا افتاده می تواند از وقوع سرقت ها در حوزه خودرو و لوازم آن تا حد قابل توجهی جلوگیری کند، طبیعی است که ابتدا باید خود مالکان و صاحبان اموال از دارایی های خود به خوبی محافظت کنند تا در ادامه دچار گرفتاری های پس از وقوع سرقت ها نشوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1258

به "راههای پیشگیری از سرقت لوازم داخل خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راههای پیشگیری از سرقت لوازم داخل خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید