بارداری پرخطر چه نوع بارداری است؟

به گزارش گروه سرگرمی، وجود بیماریهای زمینه ای مادر یا بیماریهای غیرمنتظره مادر یا جنین میتواند بارداری را بغرنج و همراه با عوارض ناخواسته کند. بارداری پرخطر زمانی اتفاق می افتد که احتمال به وجود آمدن یک نتیجه نامطلوب در حضور یک عامل خطر بیشتر از جمعیت عمومی زنان باردار باشد.

بارداری پرخطر چه نوع بارداری است؟

بارداری پرخطر چقدر شیوع دارد؟

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، عوارض مربوط به دوران بارداری و زایمان علت اصلی مرگ و میرهای زنان را تشکیل می دهد. بر اساس گزارش سازمان دنیای بهداشت، روزانه حدود 111 نفر از زنان در اثر علل قابل پیشگیری مرتبط با بارداری می میرند و 11 درصد تمام مرگ های زنان در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. شیوع بارداری پرخطر در کل دنیا تا 11 درصد گزارش شده است، بعلاوه 11 درصد از مرگ و میرهای پری ناتال در بین حاملگی های پرخطر است. شیوع بارداریهای پرخطر در منطقه ها مختلف ایران هم فرق دارد.

عوامل خطر در بارداری پرخطر کدام است؟عوامل خطر متعددی بارداری را در زمان های مختلف تهدید می نماید. طبقه بندی بارداری های پرخطر به صورت گروه های عمده شامل: بیمارهای زمینه ای مادر، عوامل مالی اجتماعی، سابقه وجود عوامل خطر در بارداریهای قبلی و عوامل خطر مربوط به بارداری فعلی که در طول دوران بارداری ممکن است اتفاق بیفتند، است.

عوامل خطر مهم بارداری از لحاظ اصول مراقبت ها و تنظیم خانواده شامل موارد زیر است:

بارداری های زیر 18 و بالای 35 سال

فاصله کمتر از 3 سال بین بارداری ها

بارداریهای پنجم و بالاتر

این موارد از علل مهم مرگ و میر مادران است. بارداری زیر 18 سال با افزایش احتمال پره اکلامپسی، آنمی، زایمان زودرس، زایمان سخت، نوزاد کم وزن و بارداری بالای 35 سال با افزایش احتمال پره اکلامپسی، آنمی، زایمان سخت، دیابت، ماکروزومی، جفت سرراهی و آنومالی جنینی میتواند همراه باشد. گراوید پنجم و بالاتر باعث افزایش احتمال چسبندگی جفت، جفت سرراهی، آتونی، زایمان سخت و ماکروزومی میشود. فاصله کمتر از 3 سال بین بارداری ها می تواند با افزایش احتمال زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، خالی شدن ذخایر غذایی و آنمی مادر همراه باشد.

اگر بارداری پرخطر دارید...شناخت حاملگی های پرخطر نه فقط به این علت که تشخیص آن اولین قدم در جهت پیشگیری است، بلکه پزشک میتواند خطر و مشکل بالقوه را به درستی ارزیابی و با اقدامات درمانی مناسب، خطر حاصل برای مادر و جنین یا نوزاد را کاهش دهد.

اگر در دستۀ حاملگی های پرخطر قرار دارید، علاوه بر مراقبت های پزشکی، خود شما هم باید برای پیشگیری از هر مسئله ای، اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی را رعایت کنید. شما می توانید به خود و نوزادتان یاری کنید تا در حد امکان سلامت باشید. در زیر بعضی از اقداماتی که می تواند در حفظ سلامت شما و جنین مؤثر باشد آمده است:

تمام دیدار ها را با پزشک انجام دهید، هیچ آزمایشی را از دست ندهید تا منجر به بروز مشکل جدیدی نشود.

رژیم غذایی سالم شامل پروتئین، شیر و لبنیات، میوه ها و سبزیجات داشته باشید. دربارۀ هر تغییر مورد احتیاج در رژیم غذایی خود با پزشکتان صحبت کنید.

تمام داروهایی که پزشک تجویز می نماید از جمله آهن یا ویتامین ها را مصرف کنید و بدون مشورت با پزشک هیچ ویتامین یا دارویی، به ویژه داروهای بدون نسخه را مصرف نکنید.

مصرف اسید فولیک را نباید فراموش کنید.

از افراد مبتلا به سرماخوردگی و عفونت های دیگر دور بمانید.

توصیه های پزشک در خصوص انجام فعالیت را رعایت کنید. پزشک شما درصورتی که امکان کار کردن و انجام تمرین های ورزشی وجود داشته باشد، به شما اطلاع می دهد و شما را هدایت خواهد نمود.

نشانه های خطرناک را بشناسیدهر زن بارداری باید بدون ایجاد اضطراب و نگرانی غیرطبیعی برای خود و اطرافیان، علائمی را تحت نظر قرار بدهد که ممکن است برای بارداری خطرناک باشد.

وقتی حاملگی پرخطر دارید، توجه به علائم خطرناک در بارداری اهمیت ویژه ای دارد. ضروری است شما و همسرتان با این علائم خطرناک بیشتر آشنا شوید و به آن توجه کنید. بعضی از علائمی که در صورت بروز، احتیاج به مراجعۀ سریع به اورژانس و پزشک است:

تورم ناگهانی صورت، دست یا پا

مشکل بینایی مانند تیرگی یا تار شدن دید و سردرد شدید

هر نوع خونریزی واژینال

درد شکم یا دل پیچه

وجود تب

انقباضات منظم با درد یا بدون درد به مدت یک ساعت

خروج ناگهانی مایع از واژن

درد پایین کمر یا فشار لگنی مداوم

از دست دادن هوشیاری

تغییر در اندازه حرکت های جنین

منبع: نی نی سایت

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1817

به "بارداری پرخطر چه نوع بارداری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارداری پرخطر چه نوع بارداری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید