آموزش تصویری کاشت هسته انبه به 2 روش در گلدان و آب

به گزارش گروه سرگرمی، کاشت هسته انبه و در پی آن پرورش درخت انبه در خانه کار فوق العاده لذت بخشی است که حتی در خانه های آپارتمانی نیز امکان پذیر است. با آموزش کاشت هسته انبه می توانید بعد از خوردن یک انبه شیرین خوشمزه، هسته آن را به یک درخت پر بار تبدیل کنید و هر سال هر درخت خودتان برداشت کنید. اما روش کاشت هسته انبه در گلدان چگونه است؟ آیا می دانید فصل کاشت هسته انبه چه زمانی است؟ در این مقاله از سرویس در می توانید با آموزش تصویری کاشت هسته انبه در خاک گلدان و باغچه و کاشت هسته انبه در آب آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص نحوه کاشت هسته انبه پاسخ خواهیم داد.

آموزش تصویری کاشت هسته انبه به 2 روش در گلدان و آب

آموزش کاشت هسته انبه در خاک

اگر به باغبانی تا حدودی علاقه دارید، قطعاً کاشت هسته انبه یکی از راحت ترین و لذت بخش ترین کارهایی است که می توانید در خانه انجام دهید. به عنوان آموزش کاشت هسته انبه باید بدانید که عوامل مختلفی برای رشد این گیاه دخیل هستند که اگر بتوانید شرایط مناسبی را برای پرورش گیاه انبه فراهم کنید، می توانید بعد از چند سال از یک هسته انبه، میوه انبه برداشت کنید. در ادامه می توانید با روش کاشت هسته انبه در خاک آشنا شوید.

1- ابتدا آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید، را آنالیز کنید

انبه یک گیاه بومی منطقه ها گرم و مرطوب آسیا و اقیانوسیه است. این گیاه برای رشد به هوای گرم احتیاج دارد و اگر هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید، سرد است، باید گیاه را در داخل خانه پرورش دهید. یکی از محبوب ترین انواع انبه برای پرورش دادن در فضای داخل خانه نوع Cogshall است که معمولاً می توانید با هرس کردن، ارتفاع گیاه را کوتاه نگه داشت. در صورت احتیاج می توانید از گونه های کوتاه تر گیاه انبه بهره ببرید که در خانه دچار مشکل نشوید.

بیشتر بخوانید: برترین زمان و روش صحیح هرس کردن گیاهان آپارتمانی

2- از بذر مناسبی بهره ببرید

هر چند که می توانید هر هسته انبه سالمی را در خاک بکارید و آن را به یک درخت تبدیل کنید، اما برترین راه برای پرورش هسته انبه در خانه این است که یک درخت مادر در محیط زندگی خودتان پیدا کنید و یک بذر از همان درخت را بکارید. از آن جایی که این درخت در آب و هوای منطقه شما رشد نموده، پس می توانید مطمئن باشید که شما هم می توانید بذر این گیاه را به درختی پر از میوه تبدیل کنید.

در صورتی که به درخت انبه در منطقه خودتان دسترسی ندارید، می توانید از یک مغازه بذر مناسب گیاه را بخرید و یا خودتان از هسته انبه ای که خورده اید برای کاشت بهره ببرید.

3- هسته انبه را برای کاشت آماده کنید

اگر تصمیم گرفته اید که خودتان از هسته یک انبه برای کاشت بهره ببرید، ضروری است آن را برای کاشت آماده کنید. برای این کار باید از یک انبه رسیده و شیرین بهره ببرید، زیرا هسته انبه نارس هنوز بالغ نشده و برای کاشت مناسب نیست. در ابتدا باید پوشش سخت هسته انبه را باز کنید و دانه را از آن خارج نمایید. برای خارج کردن دانه بهتر است آن را تمیز کنید و برای 1 تا 2 روز در برابر نور آفتاب قرار دهید تا کمی خشک گردد.

سپس با یاری یک چاقو یا قیچی تیز به آرامی هسته انبه را باز کنید و دانه را بیرون بیاورید. مراقب باشید تا به دانه آسیب وارد نگردد؛ زیرا دانه ای که برای کاشت استفاده می گردد باید کاملاً سالم باشد. به یاد داشته باشید که اگر دانه انبه چروکیده است، برای کاشت مناسب نیست. دانه را به دقت آنالیز کنید، رنگ دانه انبه باید زرد و شاداب باشد.

4- دانه انبه را در دستمالی مرطوب بپیچید

در این مرحله از آموزش کاشت هسته انبه باید یک دستمال کاغذی را مرطوب کنید. سپس دانه را به آرامی درون دستمال بپیچید. می توانید برای تسریع رشد هسته انبه ابتدا دانه را برای یک روز در آب گرم قرار دهید و بعد در دستمال بگذارید.

5- دانه انبه را در کیسه پلاستیکی قرار دهید

بعد از این که دانه انبه را در دستمال مرطوب پیچیدید، باید آن را در یک کیسه پلاستیکی بگذارید و کیسه را درون یک ظرف پلاستیکی قرار دهید. این کار موجب می گردد تا رطوبت زیادی ایجاد گردد و بهتر جوانه بزند. بهتر است ظرف پلاستیکی را در یک فضای تاریک بگذارید و هر روز به آن سر بزنید و تغییراتی که در آن ایجاد می گردد را آنالیز کنید. اگر رطوبت دستمال کم شده، آن را دوباره مقداری خیس کنید و در جای خود قرار دهید.

6- اجازه دهید گیاه برای کاشت آماده گردد

به طور معمول جوانه زدن دانه انبه در این شرایط چند هفته طول می کشد. بعد از این که دانه انبه جوانه زد و ریشه های جوانه قابل رؤیت شدند، باید صبر کنید تا مقدار گیاه شما به حدود 8 سانتی متر برسد. سپس می توانید آن را در خاک بکارید. برای کاشت دانه انبه باید یک گلدان با زهکشی مناسب تهیه کنید و مقداری خاک مناسب در آن بریزید. گلدان مورد نظر شما باید چند سانتی متر بزرگ تر از دانه باشد.

7- دانه انبه را در خاک بکارید

برای کاشت هسته انبه در خاک باید 2/3 گلدان را با خاک پر کنید و 5 سانتی متر از روی گلدان خالی باشد. حال با استفاده از اسپری سطح خاک را خیس کنید. هسته انبه را روی خاک قرار دهید و 2 سانتی متر خاک روی آن بریزید. سپس به آرامی خاک را فشار دهید. در این مرحله باید دقت کنید تا ریشه های ظریف گیاه آسیب نبیند.

8- گلدان را در محل مناسبی قرار دهید

بعد از کاشت هسته انبه باید آن را زیر نور خورشید قرار دهید و به طور مرتب آن را آبیاری کنید. خاک این گیاه باید همواره مرطوب باشد و در هوای گرم قرار بگیرد.

9- از گیاه به خوبی مراقبت کنید

بعد از چند هفته از کاشت هسته انبه گیاه آغاز به رشد می نماید. این مراحل گیاه بسیار آسیب پذیر است و از همین رو احتیاج به مراقبت بیشتری دارد. سعی کنید گلدان انبه را در محلی قرار دهید که نور مناسبی دارد و دمای آن گرم است.

10- منتظر میوه های گیاه باشید

بعد از این که گیاه شما مقداری بزرگ شد، می توانید آن را از گلدان به باغچه منتقل کنید تا بهتر رشد کند. به طور معمول درخت انبه بعد از 5 تا 8 سال میوه می دهد و از همین رو باید در این مدت از گیاه به خوبی مراقب کنید تا به درختی قوی و بارده تبدیل گردد.

نحوه کاشت هسته انبه در آب

نحوه کاشت هسته انبه در آب بسیار راحت است. در این روش نیز باید همچون روش قبل ابتدا دانه انبه را از پوسته سخت آن جدا کنید. سپس دو یا چهار خلال دندان را تا نیمه در دو طرف هسته انبه فرو کنید. سپس هسته انبه را روی یک لیوان بزرگ آب قرار دهید، به طوری که نیمه پایینی هسته انبه کاملاً در آب قرار بگیرد. در این روش خلال دندان ها به عنوان نگهدارنده عمل می نمایند و هسته را روی لیوان نگه می دارند.

هر هفته آب لیوان را عوض کنید و مراقب باشید آب آلوده نگردد. معمولاً بین 1 تا 3 هفته طول می کشد تا علائم رشد گیاه رؤیت گردد. سپس اجازه دهید گیاه برای مدتی به همین شکل رشد کند. بعد از این که برگ های گیاه رشد کردند، می توانید آن را در خاک مناسب بکارید.

نکاتی که باید در خصوص کاشت هسته انبه بدانید

*درخت انبه برای این که به خوبی رشد کند و میوه دهد، باید نور مناسبی داشته باشد. بهتر است بعد از این که نهال انبه رشد کرد، آن را در فضای بیرون از خانه قرار دهید تا به خوبی نور دریافت کند.

*یکی از رموز مهم در آموزش کاشت هسته انبه این است که خاک گیاه نباید خشک گردد. بنابراین هر زمان که احساس کردید خاک خشک شده، گیاه را آبیاری کنید.

*برترین دما برای رشد گیاه انبه بین 21 تا 25 درجه سانتی گراد است، بنابراین مراقب باشید گیاه در محیط سرد قرار نگیرد.

*به عنوان آموزش کاشتن هسته انبه باید بدانید که برترین خاک برای رشد انبه ترکیب خاک معمولی و خاک برگ به مقدار مساوی است. برای این گیاه می توانید از ترکیب کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس نیز بهره ببرید.

*بهتر است برای تقویت گیاه انبه سالی یک بار به آن کود دهید.

*برای پرورش گیاه انبه می توانید تا دو سال بعد از کاشتن هسته انبه آن را در محیط خانه نگهدارید و بعد به فضای بیرون از خانه و یا باغچه منتقل کنید.

*برترین زمان برای کاشت انبه تابستان و زمانی است که هوا گرم است و نور خورشید به مقدار بیشتری وجود دارد.

سوالات متداول

چند سال طول می کشد تا بعد از کاشت هسته انبه، گیاه میوه بدهد؟

به طور معمول درخت انبه بعد از 5 تا 8 سال میوه می دهد.

فصل کاشت هسته انبه چه موقعی است؟

برترین زمان برای کاشت انبه تابستان و زمانی است که هوا گرم است و نور خورشید به مقدار بیشتری وجود دارد.

منابع: wikihow، homesandgardens

منبع: افق کوروش
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2088

به "آموزش تصویری کاشت هسته انبه به 2 روش در گلدان و آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تصویری کاشت هسته انبه به 2 روش در گلدان و آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید