5هزار فرآورده مبتنی بر گیاهان دارویی تجاری سازی شد

به گزارش گروه سرگرمی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه اکوسیستم گیاهان دارویی، شرکت های این حوزه در جهت تجاری سازی محصولاتشان گام برداشتند.

5هزار فرآورده مبتنی بر گیاهان دارویی تجاری سازی شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستری را برای شناسایی ظرفیت های نهفته کشور در این حوزه و بعلاوه ایجاد شرکت های دانش بنیان و خلاق این حوزه ایجاد نموده است.

با ایجاد خط حمایتی از شرکت های خلاق و دانش بنیان ها، بیش از 200 شرکت خصوصی فناور، 186 شرکت دانش بنیان و 44 شرکت خلاق گیاهان دارویی و طب سنتی در این حوزه فعالیت می نمایند تا محصولاتشان به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه گردد.

مجالی برای سرمایه گذاران

اما توسعه این فضا احتیاجمند وجود سرمایه گذارانی است که با فضای کسب وکارهای گیاهان دارویی و اهمیت این حوزه آشنایی کافی داشته باشند. بر همین اساس، حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در تجاری سازی فناوری­های اولویت دار حوزه صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی در دستور کار ستاد نهاده شد.

سرمایه گذاری در اولویت های خوشه هایی چون فراوری مواد دارویی، کالای بهداشت، سلامت و طب سنتی، صنایع تبدیلی و فرآورده­های غذایی، توسعه کشاورزی و زراعت گیاهان دارویی که بالغ بر 200 شرکت خصوصی فناور، بیش از 200 شرکت دانش بنیان و بیش از 50 شرکت خلاق در این راستا مورد حمایت­های مادی نهاده شدند.

حمایت از ورود گیاهان دارویی به صنایع

اما یکی از سرفصل هایی که در معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار می گیرد، ورود محصولات فناورانه به صنایع است. بر همین اساس حمایت و بسترسازی از فرآورده­های حاصل از گیاهان در صنایع داروسازی، پزشکی و دامپزشکی، صنایع عطر، طعم، رنگ و خوشبو نماینده های طبیعی و گیاهی، فراوریی افزودنی ها، مکمل ها، چاشنی ها و ادویه جات در دستور کار نهاده شد.

با ایجاد زمینه تعامل و همکاری ستاد و صنایع، زمنه برای ورود گیاهان دارویی به صنایع فراورینماینده فرآورده آرایشی و بهداشتی، و بعلاوه کشاورزی فرایند روبه رشدی را پشت سر گذاشته است. بعلاوه در جهت توسعه گیاه پزشکی هم شرکت های فعال در حوزه فراوری سموم و آفت کش­های گیاهی و فراوری کودهای گیاهی محصولات خود را به بازار تجاری عرضه و احتیاج صنایع را تامین کردند.

با استفاده از ظرفیت فراوریی شیرین نماینده های گیاهی صنعت فراوری نوشیدنی ها و با استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی، حوزه دم نوش های گیاهی توسعه یافت.

صنایع عظیم فراوری اسانس های گیاهی و داروهای نارکوتیک هم از حمایت برای تعامل میان صنعت و فناوری بهره بردند.

دستاوردهای برجسته در حمایت از فناروی گیاهان دارویی

در حالی که سال 92 تنها 150 شرکت در حوزه گیاهان دارویی فعالیت داشتند، اما این شرکت ها ضمن این که ذیل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و اکوسیستم خلاق نهاده شدند، تعداشان در سال 1400 به بیش از 400 شرکت دانش بنیان و خلاق رسید.

این شرکت ها، بیش از 5000 دارو و فرآورده گیاهی و سنتی را با مجوز از سازمان غذا و دارو فراوری می نمایند، این در حالی است که تا سال 1389 تنها 400 محصول در این حوزه دارای مجوز از سازمان غذا و دارو بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1753

به "5هزار فرآورده مبتنی بر گیاهان دارویی تجاری سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5هزار فرآورده مبتنی بر گیاهان دارویی تجاری سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید