ظریف: حضور بیش از حد کشتی در خلیج فارس، امنیت را کاهش می دهد

به گزارش گروه سرگرمی، ,وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با الجزیره توضیح داد که هرچه تعداد کشتی های خارجی در خلیج فارس افزایش یابد، امنیت بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.

ظریف: حضور بیش از حد کشتی در خلیج فارس، امنیت را کاهش می دهد

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با شبکه الجزیره در مورد عبور و مرور کشتی های خارجی از تنگه هرمز توضیح داد: خلیج فارس یک راستا آبی باریک است و هرچه تعداد کشتی های خارجی بیشتری در آنجا حضور داشته باشد، امنیت این منطقه برای همه کاهش پیدا می نماید.

وی ضمن انتقاد از اقدامات تحریک آمیز آمریکا و همپیمانان این کشور در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس تأکید کرد: منطقه خلیج فارس آماده احتراق است زیرا آمریکا و همپیمانان این کشور، سیلی از تسلیحات را روانه این منطقه نموده اند.

وی شرح داد: ایالات متحده سال گذشته، 50 میلیارد دلار تسلیحات به این منطقه (غرب آسیا) فروخت. بعضی از کشورهای این منطقه با کمتر از یک سوم جمعیت ما، 87 میلیارد دلار صرف تهیه تسلیحات می نمایند. ایران سال گذشته به طور کلی تنها 16 میلیارد صرف ارتش خود با یک میلیون نظامی کرد، امارات متحده عربی که کل جمعیت آن یک میلیون نفر است، 22 میلیارد دلار صرف تهیه تسلیحات کرد و عربستان سعودی 87 میلیارد دلار صرف تهیه سلاح نموده است .

ظریف با اشاره به این موارد تأکید کرد: اگر شما از تهدیداتی صحبت می کنید که از جانب این منطقه است، این تهدیدات از سوی آمریکا و همپیمانانش است که تسلیحات را به این منطقه روانه می نمایند و آن را به یک ماده قابل احتراق آماده انفجار تبدیل نموده اند.

وزیر امور خارجه ایران در بخشی از مصاحبه خود به جنگ نیابتی اخیر عربستان و امارات در جنوب یمن اشاره نمود و اقدام این دو کشور در تحریک تنش ها در یمن را محکوم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره نقش مخرب واشنگتن در امنیت منطقه گفت: تجربه نشان داده است که حضور آمریکا و ناوگان نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس هرگز به ایجاد امنیت ختم نشده است. ما خاطرات بسیار ناراحت نماینده ای از اقدام کشتی آمریکایی در ساقط کردن هواپیمای ایران در تاریخ 1988 داریم که به کشته شدن 290 تن از مسافران آن منجر شد.

ظریف توضیح داد: بنابراین ما معتقدیم، بهترین اقدامی که آمریکا برای محافظت از کشتیرانی می تواند انجام دهد، است که بقیه را به حال خود رها کند و مداخله نکند.

وی درباره طرح واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز گفت: این یک اقدام خصمانه علیه ایران است و فکر کنم هیچ تأثیری جز ناامن کردن منطقه نداشته باشد.

ظریف در بخشی از مصاحبه خود در مورد طرح واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز تأکید کرد که این اقدام نه تنها به تأمین امنیت منجر نمی گردد بلکه بی ثباتی در منطقه را به همراه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه ایران، شب گذشته (دوشنبه) به منظور رایزنی و گفت وگو با مقامات قطری به دوحه سفر نموده است و در یدار با محمد بن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر تأکید کرد که تأمین امنیت خلیج فارس برعهده کشورهای منطقه و نه نیروهای خارجی است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 209

به "ظریف: حضور بیش از حد کشتی در خلیج فارس، امنیت را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: حضور بیش از حد کشتی در خلیج فارس، امنیت را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید