معین محدودیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی

به گزارش گروه سرگرمی، به گزارش خبرنگاران ، نادر علیزاده سخنگوی اجرای قانون جدید صدور چک گفت: در قانو ن جدید صدور چک محدودیت های شدیدی برای صادرکنندگان چک برگشتی درنظر گرفته شده که عدم افتتاح حساب و کارت بانکی جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات بانکی از جمله این محدودیت ها است.

معین محدودیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی

اهم موارد مطرح شده توسط سخنگوی اجرای قانون جدید صدور چک به توضیح زیر است:

1. این محدودیت ها شامل عدم افتتاح حساب و کارت بانکی جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات بانکی است.

2. اقدام سخت گیرانه تری که بر اساس این قانون برای صادرکننده چک برگشتی در نظر گرفته شده است مسدودی سازی حساب های صادرکننده چک برگشتی به میزان مبلغ چک است. این حساب ها تا زمان مشخص تکلیف در انسداد باقی می ماند و پس از مشخص تکلیف نسبت به برطرف انسداد این حساب ها اقدام می گردد.

3. بر اساس قانون جدید، صدور چک به طور سیستمی و به وسیله سامانه صیاد انجام می گردد؛ بنابراین سامانه صیاد برای افراد فاقد صلاحیت شامل کسانی که چک برگشتی برطرف سواثر نشده دارند و یا افرادی که دارای محکومیت قضایی هستند دسته چک جدید صادر نخواهد کرد.

4. صادر کننده چک باید اطلاعات چک صادرشده شامل تاریخ، مبلغ و هویت گیرنده را در سامانه صیاد ثبت کند؛ بنابراین اگر چک در سامانه صیاد ثبت نگردد فاقد اعتبار خواهد بود.

5. گیرنده چک نباید چکی را که در سامانه ثبت نشده از صادرکننده دریافت کند و در غیراینصورت بانک نسبت به پرداخت مبلغ چک اقدام نخواهد کرد.

6. گیرنده چک باید متعاقب دریافت فیزیک چک، اطلاعات ثبت شده در آن را با اطلاعات ثبت شده در سامانه تطبیق دهد و در صورت صحت اطلاعات مراتب تایید را در سامانه اعلام کند. در صورت عدم تطابق اطلاعات فیزیک چک و اطلاعات ثبت شده در سامانه، گیرنده باید با انتخاب یکی از دلایل رد چک نسبت به عدم تایید چک در سامانه اقدام کند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1440

به "معین محدودیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین محدودیت های شدید برای صادرکنندگان چک برگشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید