آلکنو: بازیکنان آدم آهنی نیستند

به گزارش گروه سرگرمی، ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی والیبال که از 29 فرودین ماه با حضور در ایران اردوی تیم ملی را زیر نظر گرفته گفت: آمدن به ایران و چهارمین حضورم در المپیک با تیم ملی والیبال این کشور، برایم افتخار است.

آلکنو: بازیکنان آدم آهنی نیستند

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درخصوص امکانات و میزان تاثیرگذاری شیوه تمرینی تیم ملی در اردوها گفت: تمام امکانات لازم برای تمرین موثر و خوب مهیاست، اما در جریان برگزاری لیگ ملت های والیبال در ایتالیاست که متوجه می شویم تمرینات و اردوهایمان تا چه اندازه در جهت آمادگی برای حضوری پیروز در المپیک توکیو، موثر بوده است.

سرمربی روس تیم ملی اخیراً ملاقاتی هم با محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون ایران داشت. او با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه گفت: در جریان ملاقاتی که با داورزنی داشتم، لیگ ملت ها (VNL) به عنوان تورنمنتی تدارکاتی برای آمادگی جهت حضور در المپیک در نظر گرفته شد. در این ملاقات به داورزنی گفتم در VNL می توانیم دو هدف داشته باشیم. نخست این که به عنوان یک تورنمنت تدارکاتی جهت آمادگی برای حضور در المپیک به آن نگاه کنیم. دیگر این که به دنبال نتیجه دریافت در این رقابت ها باشیم.

وی اضافه کرد: اگر برای نتیجه دریافت راهی لیگ ملت ها شویم، زمان کمی برای آماده سازی بازیکنان جوان داریم و به همین دلیل بازیکنان باتجربه تیم برای رقم زدن نتیجه، فشار زیادی را متحمل خواهند شد. این کار ریسک مصدومیت بازیکنان را بالا می برد ولی در عوض به نتیجه خواهیم رسید، اما اگر قصد داریم از لیگ ملت ها به عنوان سکویی جهت آمادگی در المپیک استفاده کنیم، باید در بعضی از بازی ها چشم مان را روی نتیجه ببندیم و بازیکنان جوان را به زمین بفرستیم؛ البته ما در این رقابت ها ترکیبی از بازیکنان جوان و باتجربه در زمین خواهیم داشت. در مجموع با هر هدفی که راهی ایتالیا شویم، قطعاً برای استراحت و تفریح به لیگ ملت ها نخواهیم رفت.

آلکنو درخصوص میزان شناختش از بازیکنان ایران توضیح داد: درخصوص بازیکنان تیم ملی ایران هم باید بگویم چند بازیکن را از قبل می شناختم. شناخت کافی از لژیونرهای ایرانی شاغل در اروپا دارم. دو، سه بازیکن جوان را زیر نظر گرفته ام. هم در آینده و هم در حال حاضر به یاری آن ها در تیم ملی احتیاج دارم و روی آن ها حساب می کنم؛ البته احتیاج به زمان بیشتری دارم تا به شناخت کامل از بازیکنان تیم ملی ایران برسم.

وی ادامه داد: از طرفی برایم مهم است که در جریان VNL به بازیکنان جوان فرصت خودنمایی بدهم و آن ها را در عرصه عمل محک بزنم. چون درنهایت همین بازیکنان جوان هستند که در آینده و بعد از رفتن من، می توانند به تیم ملی والیبال ایران یاری نمایند. بازیکنان جوان با انگیزه بسیار بالایی تمرین می نمایند و این اتفاق در گوشه ذهنم هست و اثر آن هیچ وقت پاک نخواهد شد، اما نباید فراموش کنیم که قوی ترین و آماده ترین بازیکنان به المپیک خواهند رفت.

تیم ملی والیبال ایران درحالی راهی لیگ ملت های والیبال خواهد شد که به دلیل شیوع کرونا، شیوه برگزاری این دوره از رقابت ها متفاوت خواهد بود. سرمربی تیم ملی والیبال ایران در مصاحبه با سایت فدراسیون، در این خصوص اعلام نمود: با توجه به شیوع کرونا در دنیا و برگزاری لیگ ملت ها به صورت فشرده، در جریان این رقابت ها در حباب (شرایط قرنطینه ای مشابه المپیک) خواهیم بودیم. در ایتالیا هر دو روز یک بار باید تست PCR بدهیم. محل اقامت تیم ها کاملاً قرنطینه است و هیچ فردی حق خروج از آن را ندارد. اگر کسی از قرنطینه خارج گردد، دیگر حق برگشت ندارد.

آلکنو اضافه کرد: اگر بازیکنی حتی به دلیل مصدومیت از محوطه حباب خارج گردد، دیگر نمی تواند برگردد. حتی شنیده ام تمام تیم های حاضر در لیگ ملت ها حق استفاده از سفارشات تلفنی و اینترنتی را هم ندارند. باید شرایط قرنطینه رقابت ها را پذیرفت و به لحاظ ذهنی و روانی خود را آماده حضور در این رقابت ها کرد.

وی درمورد برنامه های تیم ملی بعد از برگشت از VNL عوان کرد: بعد از برگشت از لیگ ملت ها و با توجه به این که در جریان این رقابت ها مجبوریم در مدت زمان حدود یک ماه، زندگی فشرده ای در حباب داشتیم، باید به بازیکنانم فرصت چند روزه ای برای ریکاوری بدهم. بعد از لیگ ملت ها زمان بسیار کمی برای رسیدن به آمادگی نهایی تکنیکی و تاکتیی بدون مصدومیت جهت حضور در المپیک خواهیم داشت. چون از دست دادن هر بازیکن در این بازه زمانی کوتاه، به منزله وارد آمدن ضربه بسیار جدی به تیم ملی خواهد بود.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درمورد نقش کرونا در تغییر فرایند مربیگری خود توضیح داد: در دوران شیوع کرونا پزشک تیم، نخستین فردی است که برقراری رابطه نزدیک با او برایم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر بازیکنی مصدوم شد، تمام برنامه های آمادگی اش چه از نظر تست ها و چه از نظر فرم آمادگی، همه باید بین من و دکتر تیم ملی هماهنگ گردد.

آلکنو درخصوص کم و کیف حضور لژیونرها و زمان پیوستن شان به اردوهای تیم ملی گفت: همه باید بدانند که لژیونرهای تیم ملی والیبال ایران، شرایط سختی در لیگ های خارجی پشت سرگذاشته اند. به همین خاطر فرصت 10 روزه ای برای ریکاوری به آن ها داده ام؛ البته ممکن است محمد موسوی یکی دو روز دیرتر به اردوی تیم ملی ملحق گردد که البته مسئله خاصی نیست. چون همه لژیونرها از آمادگی لازم برخوردار هستند. باید در نظر داشت که بازیکنان، انسان هستند نه آدم آهنی و ماشین.

او درخصوص فاصله زمانی کوتاه بین لیگ ملت ها و المپیک توکیو گفت: تقریبا دو هفته و چند روز برای حضور در المپیک بعد از لیگ ملت ها فرصت خواهیم داشت که هم فرصت کافی هست و هم نیست. به همین دلیل تمرکز اصلی خود را روی افزایش آمادگی فیزیکی بازیکنان خواهیم گذاشت. ضمن اینکه لیگ ملت ها هم تورنمنت تدارکاتی مناسبی است برای رسیدن به آمادگی بیشتر.

آلکنو همچنین در پاسخ به این که در جریان لیگ ملت ها بیشتر روی تیم ایران و آمادگی بازیکنان متمرکز است، یا رصد حریفان المپیکی، گفت: فقط می توانم بگویم در حال حاضر به جز تیم ملی والیبال ایران هیچ چیز دیگری برایم جالب نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1618

به "آلکنو: بازیکنان آدم آهنی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلکنو: بازیکنان آدم آهنی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید