هرآنچه که باید راجع به توریسم مذهبی بدانیم

به گزارش گروه سرگرمی، صنعت بزرگ گردشگری شامل بخش های مختلفی می گردد که یکی از مهم ترین آن ها گردشگری مذهبی است. تمامی ادیان و مذاهب در سراسر دنیا اماکن، آثار، سنت ها و مراسم های مذهبی مختلفی دارند که به یکی از جاذبه های مهم گردشگری آن ها تبدیل شده است.

هرآنچه که باید راجع به توریسم مذهبی بدانیم

توریسم مذهبی

توریسم مذهبی یکی از پر رونق ترین انواع توریسم در کشورهای دنیا است. بسیاری از کارشناسان حتی این روش توریسم پذیری را به عنوان اولین و قدیمی ترین شیوه در این صنعت قلمداد کرده و آن را یکی از مهم ترین مقاصد کسب عایدی در این صنعت می پندارند. تجربیات کشورهای اروپایی از توریسم مذهبی هم در سال های گذشته رو به بهبود و رونق بوده و آن ها در حال حاضر هزینه های بالایی را نیز برای جلب گردشگر های مذهبی به کشورهای خود انجام می دهند.(1)

توریسم مذهبی از جمله گزینه های گردشگری است که برای یک بار اتفاق نمی افتد. به این معنی که اگر گردشگری به علت مقاصد مذهبی و آشنایی با فرهنگ و رسوم ادیان مختلف به منطقه ای از دنیا سفر کند، احتمالا این تنها سفر وی نخواهد بود و این اتفاق در سال های بعدی نیز رخ خواهد داد.(2)

این دقیقاً همان علتی است که این روش توریسم پذیری را تبدیل به یکی از مهم ترین گزینه ها، مخصوصاً برای کشورهایی که صنعت توریسم آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، کرده است.

اهمیتتوریسم مذهبی از آنجایی زیاد می گردد که مردم دنیا به پدیده های مذهبی و قلبی علاقه زیادی داشته و به نوعی ترجیح می دهند با گرایش به چنین پدیده هایی ایمان خود را تقویت و به آرامش بیشتری در زندگی برسند. از این رو آن ها حتی از پرداخت هزینه های هنگفت نیز در این جهت دریغ نمی ورزند.

تجارب مدیریت توریسم مذهبی در کشورهای اروپایی

کشورهای اروپایی صنعت گردشگری را یکی از صنایع پر عایدی خود تلقی کرده و با توجه به عدم وجود منابع طبیعی، آن ها از کوچک ترین نکات برای رونق این صنعت کوتاهی نمی کنند. اما از بارزترین موارد مدیریتی و تجربیاتی که این کشورها از مدیریت گردشگران مذهبی به دست آورده اند، می توان به موارد زیر اشاره نمود.
1-امنیت
کشورهای اروپایی اهتمام بسیار بالایی برای افزایش امنیت گردشگران خود قائل هستند.(1) این علت باعث می گردد تا آن ها بالاترین مقدار امنیت را برای گردشگران خارجی قائل شده و گردشگران داخلی را نیز از حضور در کشورهای نا امن دور کنند.
2-تمهیداتی که می تواند باعث رونق این صنعت گردد
اروپایی ها در این سال ها تجربه های زیادی از صنعت توریسم مذهبی خود کسب کرده و این تجربیات در حال حاضر تبدیل به اسلوب برنامه ریزی های برای ورود این گردشگران به کشور آن ها شده است. آن ها با شناخت روحیات گردشگران مذهبی در پی تامین موارد زیر برای این گردشگر ها هستند.
  • گردشگران مذهبی دوست دارند از نظر روحی به یک مکان مقدس متصل شوند.
  • آن ها دوست دارند ادیان و مذاهب را به خوبی درک کرده و آن ها را بشناسند.
  • هیچ احساس نگرانی نباید در این گردشگران وجود داشته باشد.
  • آن ها در پی صلح و معنی واقعی زندگی هستند.(1)
3-اقدامات بهداشتی و ایمنی
ارائه بالاترین خدمات ایمنی و بهداشتی یکی دیگر از مواردی است که کشورهای اروپایی در این صنعت اهمیت بسیار بالایی برای گردشگران مذهبی قائل هستند.

از محل اسکان گردشگران گرفته تا تاکسی ها و ماشین های لازم برای حمل و نقل، همگی در بالاترین سطح ایمنی بهداشتی قرار دارند. از این گذشته آن ها در این سال ها حتی با خواست های گردشگران ادیان مختلف نیز آشنا شده و احترام زیادی برای این خواسته ها قائل هستند.

برای مثال تامین اتاق هایی که به صورت کامل از نجاست به دور باشند باعث می گردد تاگردشگران مذهبیهیچ تجربه بدی از این کشورها نداشته باشند.(1)

4-ایجاد خوابگاه های جداگانه برای مرد و زن
برخلاف تصور غلطی که بسیاری از افراد از کشورهای اروپایی دارند، آن ها با تک تک روحیات گردشگران مذهبی خود آشنا شده و با احترام بالا ترجیح می دهند تا همه امکانات را مطابق با روحیات دینی آن ها فراهم کنند. بسیاری از این کشورها حتی برای گردشگرانی که به صورت گروهی وارد مکان های مقدس گردشگری می شوند، خوابگاه هایی مجزا برای افراد غیرمتاهل اختصاص می دهند تا این افراد به راحتی بتوانند به استراحت بپردازند.(1)
5-استانداردهای محصولات ارائه شده برای گردشگران
بازارهای محلی زیادی در شهرهای مذهبی اروپا پذیرای گردشگران مذهبی هستند و محصولات محلی و غیر محلی در این بازارها برای گردشگران عرضه می گردد. اما دولت ها نگاه بسیار دقیقی روی این اجناس داشته و همه نکات لازم را برای سلامت کامل آن ها مورد آنالیز قرار می دهند.(1)

نگاه کلیسا به گردشگران مذهبی

بیشتر کشورهای اروپایی را افراد مسیحی تشکیل می دهند و کلیسا مرجع اصلی دینی برای این کشورها محسوب می گردد. همچون ما مسلمانان معتقد که احترام خاصی برای مکان های مقدس خود قائل هستیم، آن ها هم اهتمام بالایی برای تقدس مکان های مذهبی خود مانند کلیساهای قدیمی قائل هستند و این کلیساها تبدیل به یکی از مکان های گردشگری بزرگ در هر کشوری شده است.

آن ها بعلاوه شرایط را برای شناخت و درک بهتر دنیا هستی، انسان شناسی و ماهیت انسان برای گردشگران مذهبی آماده می کنند و سعی در توسعه صلح و دوستی میان مردمی با ادیان مختلف دارند. آرامش کلید اصلی چنین مکان های مذهبی برای گردشگران است.(3)

جالب است بدانید که یک کلیسا (کلیسای جامع نوتردام در پاریس) با 13.5 میلیون نفر بازدید کننده در سال تبدیل به محبوب ترین مکان گردشگری اروپا نیز شده است.(3)

تجربه نشان داده است آشنا نمودن گردشگران با فرهنگ زندگی افراد مذهبی در ادیان مختلف، یکی از مهم ترین روش هایی است که گردشگران علاقه خاصی به آن نشان می دهند. از این رو کلیسا سعی در معرفی این چنین زندگی هایی به گردشگران داشته و احترام بسیار بالایی را نیز برای آن ها قائل است. آن ها به خوبی می دانند که یک مدیریت بد و ضعیف و کوچک ترین برخورد منفی جایگاه گردشگری آن ها را به صورت کامل به خطر خواهد انداخت.

شهرهای مذهبی محبوب ترین نقاط گردشگری

در بیشتر کشورهای اروپایی شهرهایی وجود دارد که گردشگران با عنوان شهرهای مذهبی وارد آنجا می شوند. این شهرها در هر کشوری در سال های گذشته تبدیل به پربازدیدترین مکان های گردشگری در اروپا شده اند و اروپایی ها به شدت در حال توسعه چنین مکان هایی از نظر ایمنی و سایر نکات لازم هستند.

برای مثال چستوخووا یک شهر کوچک مذهبی در لهستان است. برنامه ریزان شهری در سال گذشته چیزی حدود 74 طرح مختلف برای رفاه بیشتر گردشگران مذهبی از بهداشت و نکات امنیتی و ایمنی گرفته تا مسیرهای حمل و نقل برای گردشگران اجرا کرده اند.(4)این توجه خاص به شهرها و مکان های مذهبی برای جلب گردشگران در همه کشورهای اروپایی برقرار است و آن ها به هیچ وجه از هیچ نکته ای در این باره کوتاهی نمی کنند.

گردشگری مذهبی راهی برای داشتن دنیای بهتر

اهمیت بالای این گردشگران و تجربیات اروپایی ها در توریسم مذهبی، آنها را بر آن داشته است تا از ترفندهایی برای توسعه صلح و دوستی و داشتن دنیایی بهتر بهره ببرند. گردشگری مذهبی می تواند باعث افزایش آگاهی افراد شده و هویت و ارزش و غرور ملت ها در گذشته را پابرجا نگه دارد. سه علت اصلی اروپایی ها برای اهمیت قائل شدن برای گردشگری مذهبی عبارتند از:

1.معرفی گذشته و تاریخ کشور خود و حفظ ارزش های انسانی و توسعه آن ها در دنیا

2.رشد و توسعه و توانمند سازی جامعه با استفاده از صنعت گردشگری مذهبی و عایدی زایی از این صنعت

3.ایجاد تفاهم فرهنگی و صلح میان ملت های دیگر از این طریق(5)

پینوشتها

  1. www.cbi.eu
  2. www.kojaro.com
  3. www.tandfonline.com
  4. www.researchgate.net
  5. www.mmnieuws.nl
منبع: راسخون
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1893

به "هرآنچه که باید راجع به توریسم مذهبی بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به توریسم مذهبی بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید