در این شرایط دختر بیشتر از پسر ارث می برد

به گزارش گروه سرگرمی، طبق قانون کشور ما پس از فوت فردی، اموال و دارایی های وی به بعضی از خویشاوندان وی تعلق می گیرد. ارث از جمله پرچالش ترین مباحث حقوقی است.

در این شرایط دختر بیشتر از پسر ارث می برد

شرایط بیشتر ارث بردن دختر از جمله موارد استثنایی هست که در قانون بیان شده است. یکی از افرادی که بعد از فوت متوفی تحت شرایطی خاص ارث می برد، نوه فرد فوت شده است. حالا ما می خواهیم آنالیز کنیم که آیا نوه های دختری و پسری به یک مقدار ارث می برند یا خیر. همراه مجله اینترنتی خبرنگاران باشید.

ارث نوه

مطابق ماده 862 قانون مدنی، خویشاوندان نسبی، یعنی افرادی که به واسطه خون و تولد، با متوفی رابطه خویشاوندی پیدا نموده و از او ارث می برند، به سه طبقه تقسیم شده اند که در داخل هر طبقه نیز بر اساس مقدار نزدیکی و دوری به متوفی، درجاتی وجود دارد. این طبقات و درجات ارث، عبارت اند از:

  • طبقه اول: پدر، مادر، بچه ها و بچه ها متوفی، هر چه قدر که پایین روند.
  • طبقه دوم: اجداد و برادران و خواهران متوفی و بچه ها آنها.
  • طبقه سوم: عموها، عمه ها، خاله ها و دایی های متوفی و بچه ها آنها.

بنابراین، طبق قانون مدنی به این نتیجه می رسیم که نوه ها درصورتی که در طبقه اول فرزندی وجود نداشته از پدربزرگ و مادربزرگ خود ارث می برند.

شرایط بیشتر ارث بردن دختر

  • درصورتی که نوه، نوه پسری بوده، سهم الارث پدر خود را به ارث می برد، ولو اینکه خود نوه، دختر باشد.
  • درصورتی که نوه، نوه دختری بوده، سهم الارث مادر خود را به ارث می برد، ولو اینکه خود نوه، پسر باشد.

بنابراین، در شرح این موارد باید بگوییم که نوه ها بر اساس ارث والدین خود از پدربزرگ و مادربزرگ خود ارث می برند. به بیان دیگر اگر پسر متوفی دارای یک دختر باشد و دختر متوفی دارای یک پسر باشد، کسی ارث بیشتری می برد که فرزند پسر متوفی باشد. در این حالت چون فرزند پسری متوفی دختر است پس وی از نوه دختری متوفی که پسر است بیشتر ارث می برد.

برای فهم بیشتر شرایط بیشتر ارث بردن دختر به مثال زیر توجه کنید:

فردی فوت می نماید این فرد دو فرزند به نام های فرید و فریده داشته است. متأسفانه این دو خواهر و برادر نیز فوت شده اند؛ اما بچه ها آنان در قید حیات هستند. فرید دختری به نام زیبا دارد و فریده پسری به نام کوروش. حالت پدربزرگ این دو فوت می نماید و چون فرزندی ندارد ارث و اموالش به نوه های عزیزش می رسد. نکته مهم آن است که در این اینجا زیبا که نوه پسری است دوبرابر کوروش که نوه دختری است ارث می برد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب مخالفت مرد با کارکردن زن چه آثاری دارد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 2217

به "در این شرایط دختر بیشتر از پسر ارث می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این شرایط دختر بیشتر از پسر ارث می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید