اجرای طرح پژوهشی مطالعات آثار صخره ای خوزستان

به گزارش گروه سرگرمی، مرحله نخست طرح پژوهشی آنالیز نقوش برجسته آثار صخره ای استان خوزستان زیر نظر پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی شروع شد.

اجرای طرح پژوهشی مطالعات آثار صخره ای خوزستان

به گزارش گروه سرگرمی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، ایوب سلطانی مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه امروز شنبه 15 دی 97 با اعلام این خبر بیان کرد: به همت کارشناسان و مشاوران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی، مرحله اول طرح پژوهشی مطالعات آثار صخرهای (نقوش برجسته صخرهای استان خوزستان) زیر نظر پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی در حال اجرا است.

او در ادامه با بیان این که در این مرحله نقوش برجسته اشکفت سلمان، کول فرح، خنگ اژدر، خنگ یارعلیوند، خنگ کمالوند، شاهسوار و شهیون درحال آنالیز هستند اضافه کرد: در این آنالیزها، تأثیرات فیزیکی و شیمیایی عوامل فرساینده محیطی بر روی نقوش برجسته، ویژگیهای فنی بستر شکلگیری اثر و ارزشهای پیدا و پنهان اثر ارزیابی می شوند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه گفت: این طرح با همکاری پایگاه پژوهشی آیاپیر و ادارهکل میراث فرهنگی خوزستان به منظور دستیابی به شناخت کمی و کیفی در حال اجرا است.

او اطلاع از وضعیت آثار صخرهای را از اولویتهای طرح حاضر دانست و اضافه کرد: با تهیه اطلاعات جامع تاریخی در این زمینه، پیشینه حفاظت و مرمت آثار و نیز آسیبشناسی این آثار ارزشمند فرآهم خواهد آمد تا زمینههای لازم نیز برای ثبت این آثار در فهرست میراث جهانی مهیا گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 73

به "اجرای طرح پژوهشی مطالعات آثار صخره ای خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح پژوهشی مطالعات آثار صخره ای خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید