یک گزارش بودار!

به گزارش گروه سرگرمی، خبرنگاران/کرمانشاه هنوز به حوالی آنجا نرسیده بویش را به خوبی می شد حس کرد و هرچه جلوتر می رفتیم شدت بو بیشتر و بیشتر می شد.

یک گزارش بودار!

از وبلاگ قالبفا دیدن فرمایید.

ردِ بو را که گرفتیم به تپه های رنگارنگی رسیدیم که گوشه گوشه یک دشت پهناور پراکنده شده و بوی به شدت نامطبوعشان را در حوالی آنجا پراکنده نموده بودند.

تپه هایی که این روزها به طلای کثیف مشهور شده اند و حالا اینجا روزانه 650 تا 700 تُن از این طلا تخلیه می گردد.

اینجا اولین جایی در ایران است که به ارزش این طلای کثیف پی بُرده و سالهاست که از این معدن با ارزش بهره کشی می گردد.

سایت بازیافت زباله شهر کرمانشاه با وسعت بیش از شش هکتار اولین سایت بازیافت در کشور است که کار خود را از سال 1379 آغاز نموده و حالا بعد از 19 سال همچنان از این معدن کثیف و بی خاتمه، طلا استخراج می نماید!

روز گذشته همراه سفیر اُتریش بازدیدی از این سایت داشتیم و آنچه که در این بازدید بیش از همه، حتی بیش از بهره اقتصادی این پروژه به چشممان آمد، ارزش بی نظیر آن برای حفظ محیط زیست بود.

حالا روزانه 650 تا 700 تُن زباله شهری کرمانشاه در این سایت بازیافت می گردد و کرمانشاه به سمتی در حرکت است که عملا زباله ای در زیر زمین های آن دفن نگردد و بتوان از تک تک این زباله ها بهره وری کرد.

دکتر هایده شیرزادی مدیرعامل شرکت بازیافت کرمانشاه آنطور که خودش می گوید 19 سال پیش زمانی که حتی قانون پسماند درکشور وجود نداشت با شهرداری کرمانشاه جلسه ای می گذارد و خواستار راه اندازی سایت بازیافت زباله در این شهر می گردد، پیشنهادی که با استقبال شهرداری روبرو شده و منجر به راه اندازی اولین سایت بازیافت زباله کشور در کرمانشاه می گردد.

و حالا بعد از 19 سال این سایت بازیافت به الگویی برای تمام کشور تبدیل شده و استان های بسیاری با الگوبرداری از آن، سایت بازیافت زباله را در شهرهایشان راه اندازی نموده اند.

شیرزادی در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خبرنگاران در مورد راه اندازی اولیه این پروژه، گفت: دید وسیع شهرداری کرمانشاه باعث شد که این پروژه راه اندازی گردد، چرا که در آن سالها حتی قانون پسماند در ایران وجود نداشت و ما پیروز شدیم با همکاری شهرداری اولین سایت بازیافت زباله کشور را راه اندازی کنیم.

او گفت: با مشارکت شهرداری، شرکتی تاسیس نموده و کار بازیافت را آغاز کردیم و تمام ماشین آلات را نیز از کشور اُتریش تهیه کردیم که همچنان بعد از 21 سال از همان ماشین آلات استفاده می کنیم.

شیرزادی سرمایه گذاری اولین این پروژه را 500 میلیون تومان خاطرنشان کرد وافزود: در مراحل مختلف کار سرمایه گذاری های مختلفی صورت گرفت، اما نهایتا امروز ارزش این پروژه به 120 میلیارد تومان رسیده است.

او گفت: با تجهیزاتی که در اختیار داریم در حال حاضر روزانه کار بازیافت 600 تا 700 تُن زباله را انجام می دهیم که این تغییر حجم زباله مربوط به فصول مختلف سال است، بطوری که در فصول سرد سال حجم زباله تولیدی کمتر می گردد.

مدیرسایت بازیافت زباله کرمانشاه در مورد مواد بدست آمده از بازیافت زباله گفت: در این سایت کود و کمپوست، مواد بازیافتی و مواد دارای ارزش حرارتی از زباله احصا می گردد و به سمتی در حرکت هستیم که عملا دفن زباله بطور کامل قطع گردد.

شیرزادی با بیان اینکه به ازای تخلیه هر تُن زباله در سایت 60 هزار تومان از شهرداری کرمانشاه دریافت می گردد، گفت: این مبلغ سالهاست که تغییر ننموده و احتیاج داریم که این مبلغ حداقل به 120 هزار تومان افزایش یابد.

خسرو عیساییان معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه هم که در این بازدید همراهی مان می کرد به مسائل اقتصادی بسیار شهرداری کرمانشاه اشاره نمود و گفت: در این شرایط برای حفظ محیط زیست هزینه های سنگینی را برای جمع آوری و بازیافت زباله پرداخت می کنیم.

عیساییان ادامه داد: در حال حاضر به ازای جمع آوری هر تُن زباله حدود 75 هزار تومان و به ازای بازیافت هر تُن زباله 60 هزار تومان پرداخت میکنیم و عملا جمع آوری و بازیافت زباله ماهانه بین دو تا سه میلیارد تومان برای ما هزینه دارد که هزینه بسیاری سنگینی است، اما برای حفظ محیط زیست و حفظ سلامت شهروندان کرمانشاهی آن را تقبل می کنیم.

او گفت: ما معتقدیم حفظ محیط زیست نه تنها به نفع شهر و استان کرمانشاه و کشور ایران است بلکه فواید آن به دنیا نیز می رسید، چرا که محیط زیست مسئله ای دنیای است و هرجا برای حفظ و حراست آن کوشش گردد، ثمره اش به کل دنیا می رسد.

عیساییان با بیان اینکه سالها پیش در کرمانشاه دفن زباله بصورت سنتی انجام می شد، گفت: در حال حاضر به سمتی در حرکت هستیم که بتوانیم محل دفن زباله های شهری را به طور کامل تعطیل کنیم.

کار و فعالیت در سایت بازیافت زباله با این بوی نامطبوعی که برای یک لحظه هم قطع نمی گردد کار چندان ساده ای نیست، اما حالا بیش از 150 نفر در شرکت بازیافت زباله فعالیت دارند که بیشترشان در محل سایت مشغول کارند.

در میانشان زنانی به چشم می خورند که مشغول تفکیک زباله هستند و وقتی سراغشان رفتم و از سختی کار و از این بوی نامطبوع و سر و صدای دستگاه ها که برای لحظه ای هم قطع نمیگردد پرسیدم فقط به یک جمله بسنده کردند که عادت نموده ایم

با دیدن موش های بزرگی که لابلای زباله ها جولان می دادند از دیدن بعضی قسمت های سایت منصرف شدم و وقتی از زنان کارگری که مشغول کارند راجع به مزاحمت این جوندگان پرسیدم لبخند تلخی تحویلم دادند و گفتند روزهای اول می ترسیدیم، اما حالا نه و باز هم همان جمله تکراری را تکرار کردند که عادت نموده ایم

با غروب آفتاب بازدید از سایت هم به انتها رسید و حالا نوبت سفیر اتریش بودکه به جمع خبرنگاران اضافه گردد و از اهداف سفرش و از بازدیدی که از سایت داشته، بگوید.

اشتفان شُلتس که حسابی از دیدن سایت و حجم فعالیت آن ذوق زده شده بود گفت: من سرتعظیم در برابر دکتر شیرزادی فرود می آورم، چرا که این پروژه در کنار مزایای اقتصادی که دارد، کار بزرگی در راستای حفظ محیط زیست است.

او گفت: با توجه به بازدیدی که از استان های مختلف داشته ام، این پروژه به واقع یک پروژه الگو و نمونه در حوزه بازیافت زباله است که در کشور ایران بی نظیر است.

سفیر اتریش تاکید نمود: تمام استانداردهای دنیای در این پروژه لحاظ شده و این پروژه واقعا نمونه است.

شُلتس با تاکید بر لزوم حفظ و استمرار این پروژه، گفت: هم به عنوان سفیر کشور اتریش و هم به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا تمام کوششمان را برای جذب یاری های اقتصادی برای استمرار این پروژه به کار می گیریم.

سفیر اتریش از دید عمیق و توسعه یافته مردم و شهرداری کرمانشاه هم تقدیر کرد و گفت: اینکه در کرمانشاه چنین سایتی فعال است، نشان از رشد و بلوغ فکری مردم کرمانشاه و نیز نگاه عمیق و توسعه یافته شهرداری کرمانشاه دارد.

... حالا بعد از چند ساعت حضور در سایت، بوی نامطبوعش برایمان گزندگی اول را نداشت و به قول کارگران زن آنجا، عادت نموده بودیم ،اما قطعا مردم کرمانشاه به این بوی نامطبوع عادت ندارند و باید این پروژه حیاتی شهر ادامه یابد.

این پروژه بودار که حالا به برندی برای کرمانشاه تبدیل شده، با مسائل اقتصادی روبرو است و از لابلای صحبت های دکتر شیرزادی می شد فهمید که ادامه پروژه با قیمت های فعلی کار چندان ساده ای نیست.

احتیاج است مسئولان در مورد برطرف مسائل این سایت چاره اندیشی نموده و اعتبارات ویژه ای به آن اختصاص دهند، قبل از اینکه این بوی نامطبوع پایش را از سایت بازیافت فراتر گذاشته و در همه شهر همه گیر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 580

به "یک گزارش بودار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک گزارش بودار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید