کاهش واردات مسافری آیفون،ادامه سوءاستفاده از رویه مسافری

به گزارش گروه سرگرمی، به گفته انجمن واردکنندگان موبایل، تغییر شیوه نامه رجیستری گوشی های مسافری از مهرماه، باعث کاهش چشمگیر واردات مسافری آیفون شده است و اما با وجود این، سوءاستفاده از رویه مسافری هرچند کم، اما همچنان ادامه دارد.

کاهش واردات مسافری آیفون،ادامه سوءاستفاده از رویه مسافری

طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیم کارت خور به عنوان راهی برای مبارزه با قاچاق مطرح شد. یکی از این راه های دور زدن رجیستری در ابتدا، واردات چمدانی گوشی های مسافری بود؛ زیرا افرادی که به این شیوه گوشی های خود را وارد می کردند، از پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند و پس از آن نیز بعضی واردکنندگان غیررسمی و قاچاقچیان گوشی برای استفاده از گوشی های قاچاق، از اطلاعات مسافران واقعی استفاده می کردند.

برای مقابله با این موارد، گمرک ایران چندی پیش خاطرنشان کرد بر اساس تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مصوبه 27 مرداد ماه و در راستای جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مسافرین ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه، از 12 مهرماه امسال، اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران، صرفا در محل مبادی ورودی کشور و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام و از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و بعد از خروج از گمرکات اجرایی مبادی ورودی، توسط مسافران ممانعت می گردد.

در این راستا انجمن واردکنندگان موبایل در توییتر نوشت: تغییر شیوه نامه رجیستری گوشی های مسافری از مهرماه، باعث کاهش چشمگیر واردات مسافری آیفون شده است. اردیبهشت ماه 43 هزار دستگاه و آبان ماه، 4000 آیفون مسافری وارد کشور شد. سوءاستفاده از رویه مسافری هرچند کم، اما همچنان ادامه دارد.

این انجمن پیش از این عنوان نموده بود: در 12 ماه گذشته، 15.6 میلیون دستگاه موبایل به وسیله دو رویه تجاری و مسافری وارد کشور شد که در همان مدت، 14.85 میلیون دستگاه موبایل توسط مصرف کننده ایرانی خریداری و حالا در شبکه فعال است. آبان ماه امسال مجموعا 970 هزار دستگاه موبایل وارد کشور شد، در حالی که مصرف موبایل آبان 990 هزار دستگاه بوده است.

با وجود این، به دلیل تشکیل صف های طولانی و چندساعته که منجربه تعلل مسافران و بی توجهی به پروتکل های بهداشتی جلوگیری از شیوع کرونا شده بود، معاون فنی گمرک بار دیگر با اعلام خبر غیرحضوری شدن فرآیند رجیستری مطرح کرد از تاریخ یک دی ماه، ثبت اطلاعات مسافر و مشخصات گوشی تلفن های همراه در بدو ورود و قبل از خروج از سالن مسافری پس از اظهار گوشی از سوی مسافر و رویت آن توسط متصدیان گمرکات اجرایی و ثبت اطلاعات آن به وسیله بارکدخوان انجام می گردد و بقیه مراحل غیرحضوری است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1381

به "کاهش واردات مسافری آیفون،ادامه سوءاستفاده از رویه مسافری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش واردات مسافری آیفون،ادامه سوءاستفاده از رویه مسافری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید