پشت پرده صدور مجوز تاسیس داروخانه ، درخواست از وزیر بهداشت

به گزارش گروه سرگرمی، انجمن دانشجویان داروسازی ایران نسبت به توقف آیین نامه نو مجوز داروخانه ها، بیانیه ای صادر کرد.

پشت پرده صدور مجوز تاسیس داروخانه ، درخواست از وزیر بهداشت

به گزارش خبرنگاران، در بیانیه انجمن دانشجویان داروسازی ایران خطاب به وزیر بهداشت، آمده است: خرید و فروش میلیاردی مجوز داروخانه ها و سر به فلک کشیده شدن مجوز داروخانه ها نتیجه انحصار در اعطای مجوز و آئین نامه قبلی است. با آئین نامه نو امید می رفت که این انحصار برداشته گردد اما فشار ذی نفعان انحصار موجب دستور توقف آن از طرف جنابعالی شده است.

با توجه به وجود قوانین محدود کننده و انحصاری که در آئین نامه قبلی مجوز تأسیس داورخانه ها وجود داشت، طی ابلاغیه وزارت بهداشت در 8 خرداد 1400 بعضی از مهم ترین این محدودیت ها که حدنصاب جمعیتی و حد فاصله از داروخانه دایر بود، عملاً از این آئین نامه حذف شده بود و بستر رقابت پذیری و افزایش رفاه مردم از نظر دسترسی و ارتقای سلامت و بهداشت جامعه و هم اشتغال فارغ التحصیلان داروسازی را فراهم می نمود، اما گویا خبرها حاکی از توقف این آئین نامه است، توقف اقدام قابل تحسینی که در سال فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها می توانست از مهم ترین اقدامات در جهت مانع زدایی و برطرف انحصار باشد.

خبر ابلاغ آئین نامه نو به مثابه دمیدن روح تازه ای به کالبد بی جان و بی رمق جامعه داروسازی کشور و قدمی بلند به سمت انحصار زدایی از تأسیس داروخانه ها و خدمات محور شدن داروخانه ها بود. مع الاسف مافیای دارو و دلالان این حوزه بار دیگر منافع خود را با آئین نامه نو در خطر دیدند در صدد مقابله با آن بر آمدند. در حال حاضر سوال اصلی این است که آیا بهتر نیست به جای ایستادن در کنار دلالان و داروخانه داران در کنار داروسازان بایستید و برای بهبود خدمات سلامت محور بجنگید؟

ارزش پروانه های تأسیس داروخانه در بیشتر شهرهای عظیم سر به فلک کشیده است و انحصار در تأسیس در آئین نامه سابق کاملاً مشهود است لذا داروسازان جوان برای تأسیس داروخانه خود، در صورت نداشتن سرمایه هنگفت، باید چندین سال در صف های طولانی تأسیس، منتظر بمانند. آئین نامه سابق داروخانه ها را به جولانگاه پراتیک ها و افراد غیر متخصص تبدیل نموده بود لیکن در آئین نامه نو داروخانه از محل فروش به مرکزی برای ارائه مؤثر خدمات سلامت تبدیل شده است. همین مسائل و مسائل در آئین نامه سابق موجب نگاه نادرست عده ای از مردم و پزشکان به داروخانه به اسم محل فروش به جای ارائه خدمات سلامت شده است.

آیا اجرای قوانین داروسازی باید در گرو تصمیمات و نظرات انجمن داروخانه داران، پراتیک ها و دلالان و انجمن پزشکان عمومی باشد؟ آیا معین سرنوشت و تصمیم گیری برای داروسازان به وسیله اقشاری خارج از جامعه داروسازی با استفاده از رانت و قدرت صحیح است؟ به راستی چه کسانی در پس پرده فشار به وزیر برای لغو آئین نامه نو بوده اند و از توقف آن منتفع می شوند؟

جامعه داروسازی از شخص جنابعالی مطالبه دارد که از آئین نامه ای که می توانست حقوق تضییع شده داروسازان را جبران کند سراسیمه دفاع کند و سنت حسنه ای را به اسم یادگار خویش باقی بگذارد.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1695

به "پشت پرده صدور مجوز تاسیس داروخانه ، درخواست از وزیر بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده صدور مجوز تاسیس داروخانه ، درخواست از وزیر بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید