نرخ مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟

به گزارش گروه سرگرمی، یک کارشناس مالی گفت : به روزرسانی قیمت، باید بر اساس میانگین قیمت خانه های معامله شده در هر منطقه تنظیم گردد.

نرخ مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه سرگرمی به نقل از مهر ،ابوالفضل نوروزی، کارشناس حوزه مسکن درباره طرح مالیات بر خانه های خالی، گفت: کمیسیون مالی مجلس این طرح را به عنوان اولین طرح دو فوریتی کمیسیون مالی قرار داده است. این اقدام کمیسیون به جهت ورود به موقع و عزم برای اصلاح مسائل حوزه مسکن قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: مالیات بر خانه های خالی از سال 84 طبق قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم تصویب شد و بر اساس آن بنا بود وزارت راه و شهرسازی طی شش ماه سامانه املاک و اسکان را ایجاد نموده و بر اساس آن خانه های خالی را شناسایی کند اما وزارت راه در پنج سال گذشته اقدامی انجام نداد و از طرفی مجلس نیز پیگیری نظارتی برای ملزم کردن دولت انجام نداد.

نوروزی با بیان اینکه وزیر قبل راه و شهرسازی معتقد بود این کار درآمدی برای دولت ندارد، گفت: مالیات بر خانه های خالی یک مالیات تنظیمی است یعنی این مالیات گذاشته می گردد که در شرایط ایده آل، کسی مشمول این مالیات نگردد اما در عین حال درآمدی نیز برای دولت خواهد داشت.

وی درباره مسائل قانون قبلی مالیات بر خانه های خالی، گفت: از جمله مسائل قانون قبلی عدم بازدارندگی نرخ آن بود چراکه برای اثرگذاری باید حتماً نرخ مالیات مؤثر باشد این طرح جدید کوشش دارد که با افزایش نرخ، بازدارندگی ایجاد کند و نگه داشتن یک خانه به صورت خالی برای مالک هزینه دار باشد هرچند هنوز نیز نرخ آن بازدارندگی کافی را ندارد.

نرخ مالیات باید 10 درصد قیمت واقعی آن باشد

این کارشناس حوزه مسکن اضافه کرد: برای اینکه نرخ مالیات بازدارنده باشد باید حداقل 10 درصد قیمت واقعی باشد یعنی اگر یک ملک یک میلیارد تومان می ارزد باید 100 میلیون تومان و با افزایش پلکانی طی سال ها مشمول مالیات گردد.

نوروزی درباره شرایط ایده آل کشف قیمت یک ملک، گفت: در این طرح نرخ مالیات بر اساس مالیات بر درآمد اجاره مشخص می گردد. این نرخ بر اساس جدولی که سازمان مالیاتی هر سال آن را به روز می نماید اخذ می گردد اما این به روزرسانی باتوجه به تجربیات کشورهای پیشرو باید به صورت برخط، هوشمند و سیستمی بر اساس میانگین قیمت خانه های معامله شده در هر منطقه تنظیم گردد.

وی ادامه داد: اگر اینگونه باشد قیمت گذاری صوری کنار می رود و می تواند پایه مالیات بر دارایی و … نیز باشد در حال حاضر سامانه هایی مانند سامانه کلید نیز وجود دارد اما خصوصی است و مدل حاکمیتی که قانون بتواند به آن استناد کند وجود ندارد که راه اندازی توسط وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی در زمان بسیار کوتاهی امکان پذیر است.

این کارشناس حوزه مسکن درباره مشکل دیگر قانون قبلی گفت: سامانه املاک و اسکان عملاً خالی از اطلاعات کافی بود آقای اسلامی ظرف مدت 6 ماه از این سامانه بهره برداری کرد اما اطلاعاتی در آن وجود ندارد چرا که سازمان ها و نهادهای دولتی به خصوص سازمان ثبت، وزارت نیرو، دادگستری، وزارت اقتصاد، اتحادیه املاک، وزارت صنعت و … همکاری نکردند و اطلاعات را به این وزارتخانه ندادند.

تمام مردم باید محل اقامتگاهشان را ثبت نمایند

وی با اشاره به ابتکار این قانون در جمع آوری اطلاعات گفت: ابتکاری که در این طرح آمده این است که اولاً تمام دستگاه ها باید با سامانه همکاری نمایند و اگر این همکاری صورت نگیرد مسئولین سازمان ها مشمول مجازات های شدید کیفری می شوند. نکته دوم این است که قاعده مبنا در این طرح معکوس شده و بنا بر خوداظهاری افراد قرار داده شده است. مالکین و ساکنین املاک در روستاها و شهرها باید اطلاعات اقامتگاه شأن را ثبت نمایند.

افرادی که اطلاعات را اشتباه درج نمایند جریمه می شوند

نوروزی درباره ضمانت اجرا برای ورود اطلاعات صحیح توسط مردم گفت: طبق این طرح کلیه خدماتی که دستگاه های خدمت رسان به خانوار انجام می دهند بر اساس اطلاعاتی است که در آن سامانه درج شده است بنابراین هیچکدام از دستگاه ها برای دریافت اطلاعات از افراد حقیقی نباید کد پستی و آدرس تقاضا نمایند بلکه خدمت رسانی باید تنها با استعلام از سامانه املاک اسکان باشد بنابراین اگر کسی اطلاعات اشتباهی درج کند مشمول خدمات دستگاه ها نخواهد شد ضمن اینکه در صورتی که سازمان امور مالیاتی متوجه درج اشتباه اطلاعات گردد، شخص خاطی مشمول جریمه می گردد

وی اضافه کرد: اگر کسی خانه خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نکند، خالی تلقی شده و مصرف آب و برق و گاز آن به صورت پلکانی افزایش می یابد.

مالیات های تنظیمی باید به صورت همزمان اجرا شوند

نوروزی با اشاره به اثرات احتمالی این مالیات بر قیمت مسکن گفت: به طور کلی در وهله اول سامانه املاک و اسکان باید قابل بهره برداری گردد تا از احتکار مسکن جلوگیری گردد اما نباید اینگونه تصور کردکه اگر این طرح تصویب گردد به یکباره قیمت مسکن تغییر می نماید بلکه این مالیات در کنار اقدامات دیگر مانند مالیات بر زمین های خالی، مالیات بر دارایی ها، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر کالای لوکس و … می تواند عرضه و تقاضا را کنترل کند و قیمت را متعادل کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1060

به "نرخ مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید