مقام عراقی: هیچ جایگزین توافقی، برای عبدالمهدی وجود ندارد

به گزارش گروه سرگرمی، یک مقام عراقی گفت، با وجود مطرح بودن اسامی چند نفر برای جایگزینی نخست وزیر فعلی، هیچ کدام مقبول همه نیستند. از همین رو طرح اعطای فرصت مجدد به نخست وزیر برای احقاق حقوق شهروندان مطرح است.

مقام عراقی: هیچ جایگزین توافقی، برای عبدالمهدی وجود ندارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران وبگاه خبری موازین نیوز عراق به نقل از یک مقام دولتی این کشور امروز شنبه تاکید کرد که تاکنون هیچ جایگزینی برای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق که مورد توافق همه باشد، پیشنهاد نشده و هر صحبتی خلاف این، نادرست است.

این مقام عراقی گفته است: از روزهای نخست آغاز تظاهرات، اسامی بیش از پنج نفر به عنوان جایگزین های نخست وزیر مطرح بود که برخی هم از شخصیت های مقیم خارج عراق بودند، اما فراکسیون های اصلی مجلس نظیر سائرون و الفتح با آنها موافق نبوده و آنها را برای جامعه معترض عراق قانع کننده ندانستند یا اینکه برخی مخالفت های حزبی یا شخصی با برخی از آنها وجود داشت.

موازین نیوز به نقل از این مقام عراقی اظهار داشت احتمالا فراکسیون هایی هم که خواهان استعفای عبدالمهدی بودند طی روزهای آینده از مواضع خود عقب نشینی می کنند که مهم ترین آنها جریان حکمت به رهبری عمار الحکیم است.

این مقام عراقی گفت: بر اساس طرحی قرار است به دولت عراق یک فرصت زمانی برای اجرای بسته اصلاحی و وعده های داده شده به معترضان داده شود که این فرصت احتمالا شش ماه یعنی تا نیمه های سال 2020 خواهد بود. این گزینه پیش روی احزاب سیاسی است که اگر مقبول واقع نشود شاید شاهد تشدید اقدامات در برخورد با اعتراضات باشیم.

به گفته این مقام عراقی انتخاب عبدالمهدی در سال 2018 برای تصدی نخست وزیری عراق آخرین انتخاب بود و اگر کسی بهتر از او بود همان زمان انتخاب شده بود.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق هفته گذشته هم در جلسه هفتگی دولت با اشاره به اینکه اعتراضات فعلی عراق محصول اشتباه های انباشته از سال 2003 است، تاکید کرد که دولت عراق به درخواست تظاهرات کنندگان برای استعفا بدون جایگزینی آسان و سریع عمل نمی کند و در صورت توفق گروه های سیاسی آماده است فورا این سمت را رها کند.

نخست وزیر عراق گفت استعفای کابینه در کشور خلا سیاسی ایجاد خواهد کرد که به دلیل اینکه اختیارات دولت موقت محدود بوده و امکان تصویب بودجه و اجرای اصلاحات مورد نظر را ندارد، چنین قضیه ای بر عمق مسائل کشور خواهد اضافه نمود.

مردم عراق ماه اکتبر در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی و معیشتی و وجود فساد در دولت دست به اعتراض زدند ولی با فرارسیدن ایام اربعین حسینی (ع)، اعتراض ها را به بعد از انتها اربعین (25 اکتبر- سوم آبان) موکول کردند. دور دوم این اعتراض ها از آن زمان آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 518

به "مقام عراقی: هیچ جایگزین توافقی، برای عبدالمهدی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام عراقی: هیچ جایگزین توافقی، برای عبدالمهدی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید