محققان ایرانی یک گام تا جداسازی آب از نفت

به گزارش گروه سرگرمی، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صدد برآمدند تا با استفاده از مایعات یونی، آب را از نفت در راستای صادرات نفت با کیفیت جداسازی نمایند.

محققان ایرانی یک گام تا جداسازی آب از نفت

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی گروه سرگرمی به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نسترن حضرتی فارغ التحصیل رشته شیمی کاربردی مقطع دکتری از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح شناسایی و بکارگیری مایعات یونی در بهبود کیفیت نفت خام صادراتی ایران گفت: امروزه بسیاری از کشورها از جمله ایران با آلودگی های شدید نفتی روبرو شده اند. چنین نفت خام هایی برای فراوری، انتقال و پالایش، مسائل بسیاری ایجاد می نمایند و جهت دشوارتری را تا رسیدن به محصول پتروشیمی طی می نمایند.

مقدار آب و رسوبات یک ویژگی فنی از ناخالصی های معین نفت خام است. هنگامی که استخراج از یک مخزن نفتی صورت می گیرد، نفت خام حاوی مقادیری از آب و ذرات معلق از سازند مخزن است.

وی با بیان اینکه حضور قطرات امولسیون باعث افزایش ویسکوریته می گردد که می تواند باعث افزایش هزینه های انتقال نفت گردد ، خاطر نشان کرد: به همین دلیل ضروری است که آب از نفت خام به صورت کامل جداسازی گردد تا نفت با کیفیت به کشورهای دیگر صادر گردد.

وی با اشاره به روشهای جداسازی آب از نفت گفت: روشهای مکانیکی، حرارتی و شیمیایی برای جداسازی آب از نفت وجود دارد که اکنون مورد استفاده قرار می گیرد ولی از سوی دیگر مسائلی را در نفت نیز به وجود می آورند.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مشکل روش های دیگر گفت: معمولا در این روش ها مواد شیمیایی در نفت وارد می گردد که کیفیت آنرا تحت تاثیر قرار می دهد؛ یا همراه با آن فلزاتی در نفت به جا می گذارد که برای نفت مناسب نیست. برای بهبود کیفیت نفت و فراورده های نفتی احتیاج به پیشرفت دانش در زمینه های مختلف است.

حضرتی با بیان اینکه دانش افزایه های نفتی باید همگام با دانش و فناوری روز جهان باشد ، گفت: فناوری های نو در زمینه نانو مواد و مایعات یونی به عنوان افزایه هایی با کمترین اثرات جانبی و دوستدار محیط زیست تا به امروز در کشورهای توسعه یافته موردمطالعه و استفاده قرارگرفته اند. صنعت نفت ایران نیز برای توسعه روزافزون به بهره گیری از این فناوری های تازه که حاصل فعالیت های پژوهشی است احتیاجمند است.

وی با اشاره به روش جداسازی آب از نفت صادراتی گفت: روشی که در این مقاله ارائه شده است از مایعات یونی در حد ppm 2000 در نفت خام استفاده شده که نتایج حاصل نشان دهنده توانایی مایعات یونی در کاهش IFT حتی در شوری پایین و امولسیون های بسیار پایدار است.

این محقق با اشاره به مزیت استفاده از مایعات برای جداسازی از آب از نفت گفت: مایعات یونی گزینه های مناسبی برای خنثی کردن اثر امولسیفایرها به منظور شکستن امولسیون هستند به این دلیل که بعد از اضافه نمودن به امولسیون می توانند به سمت فیلم بین آب و نفت مهاجرت نموده و کشش بین سطحی را کم و فیلم را سست نمایند.

حضرتی با اشاره به اینکه استفاده از مایعات یونی در کشورهای دیگر استفاده می گردد، اضافه نمود: از این روش در آمریکا، برزیل، کانادا و... در مقیاس تحقیقاتی استفاده شده و هنوز در مقیاس صنعتی وارد نشده و محققان و صنعتگران به دنبال مطالعات تکمیلی هستند. همچنین این مواد با کاهش IFT و دارا بودن پایداری شیمیایی و حرارتی گزینه های جذابی در ازدیاد برداشت هستند و مطالعات گسترده ای در این مورد صورت گرفته است.

وی اضافه نمود: استفاده از مایعات یونی به عنوان دمولسیفایر هنوز در مرحله تحقیقاتی و مرزهای دانش است. در حال حاضر محققان در صدد هستند که روشهای بهتری را برای کاهش هزینه و استفاده از مایعات یونی برای جداسازی آب از نفت در راستای صادرات با قیمت بالا ارائه نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 685

به "محققان ایرانی یک گام تا جداسازی آب از نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی یک گام تا جداسازی آب از نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید