قهرمانان هوایی روز اول جنگ

به گزارش گروه سرگرمی، من، خلبان اولین هواپیمایی بودم که بعد از شروع رسمی جنگ از مرز رد می شدم، به جرأت بگویم هیچ ترسی نداشتم، خیلی امیدوار بودم که عملیات با موفقیت انجام گردد، بلافاصله بعد از عبور از مرز با پدافند بسیار سنگین عراقی ها روبرو شدیم.

قهرمانان هوایی روز اول جنگ

به گزارش گروه سرگرمی، امیر سرتیپ خلبان جهانگیر ابن یمین در آغازین ساعات جنگ تحمیلی، با پروازی به یادماندنی از پایگاه هوایی بوشهر، به همراه سایر خلبانان نیروی هوایی ارتش، حماسه ای آفرید که تا ابد در تاریخ این سرزمین و در اذهان مردمان آن باقی خواهد ماند.

این قهرمان هشت سال دفاع مقدس، اولین کسی بود که با هواپیمای خود از مرز عراق گذشت و اولین بمب را بر سر صدام و صدامیان فرود آورد. این اتفاق تنها دو ساعت پس از آغاز رسمی جنگ افتاد، در شرایطی که خیلی ها در ایران و در جاهای دور و نزدیک حتی تا ساعت ها و شاید روزها متوجه این تهاجم عراق نشده بودند، ابن یمین و همرزمان او در عرض دو ساعت چنان جوابی به این تجاوز صدام دادند که وی تا انتها جنگ از آن به عنوان اتفاقی تلخ یاد می کرد.

روایت اولین بمب

امیر سرتیپ خلبان جهانگیر ابن یمین در همین رابطه روایت می نماید: در شهریورماه سال 59 به عنوان خلبان شکاری پایگاه هوایی بوشهر خدمت می کردم که صدام آن حماقت را انجام داد و به کشور ما حمله کرد. من به عنوان فرد کوچکی در گردان 61 شکاری پایگاه هوایی بوشهر، مسئولیت معاونت گردان را بر عهده داشتم.

از قبل با توجه به تحرکات و تهدیداتی که در مرز اتفاق افتاده بود، به این قضیه واقف بودیم که شاید عراق به طور رسمی به ما حمله کند. این تحرکات از حدود یک سال قبل از شهریور 59 از سوی عراق آغاز شده بود، قبل از آغاز جنگ ما شهید باستانی را از دست دادیم و شهید لشکری به اسارت درآمد.

پایگاه بوشهر، در خط اول مقدم نبردهای هوایی بود، روز 31 شهریور 59 من در پایگاه حضور داشتم، ساعت حدود دو بعد از ظهر بود که همه خلبانان حتی آنهایی که در خانه و در حال استراحت بودند به مقر فرماندهی آمدند، از قبل طرح هایی برای مقابله با حمله احتمالی دشمن آماده نموده بودیم و یک سری هدف را در کشور عراق معین نموده بودیم.

قهرمانان هوایی روز اول جنگ

فرمانده پایگاه بوشهر در آن موقع شادروان دادپی بود. چون از قبل توسط ایشان درباره حمله احتمالی به مواضع عراق در صورت تجاوز به ایران توجیه شده بودیم، خیلی سریع دسته های پروازی شکل گرفت. من و تیمسار بختیاری و امیر سفیدروی و سرهنگ حق پرست به عنوان خلبان یکم بودیم، خلبانان دوم هم شهید روستا، امیر فضل الله امینی و قدیری مقدم بودند.

ما دنبال این بودیم که در اسرع وقت از بعثی ها به خاطر تجاوز به کشورمان انتقام بگیریم. بلافاصله بعد از دو ساعت گروه پروازی ما آماده شد و به سمت هواپیماها رفتیم. هدف ما پایگاه شعیبیه عراق در استان بصره بود که یکی از پایگاه های مهم و قوی عراق به حساب می آمد.

ساعت حدود چهار بعد از ظهر 31 شهریور پرواز کردیم. دسته پروازی ما در ارتفاع بسیار پایینی حرکت می کرد، در نقطه ای نزدیکی آبادان و بعد از مرز، چون دشمن احتمال می داد که ما درصدد انتقام باشیم، پدافند خود را آماده نگه داشته بود.

ردیابی قبل از ورود به خاک عراق

من، خلبان اولین هواپیمایی بودم که بعد از آغاز رسمی جنگ از مرز رد می شدم، به جرأت بگویم هیچ ترسی نداشتم، خیلی امیدوار بودم که عملیات با موفقیت انجام گردد، بلافاصله بعد از عبور از مرز با پدافند بسیار سنگین عراقی ها روبرو شدیم، مگر می گردد کشوری به کشور دیگر حمله کند و تمام نیروهایش را در آماده باش کامل قرار ندهد؟ پدافند عراق هم برخلاف آنچه تصور می گردد که آماده نبود، خیلی ما را اذیت کرد. رادارهای آنها حتی قبل از اینکه وارد کشور عراق شویم، ما را ردیابی می کردند.

سر وقت معین شده روی هدف نهاده شدم. به سمت هدف شیرجه رفتم.از ارتفاع بالا که به سمت فرودگاه نزدیک می شدم، دیدم این فرودگاه با اطلاعاتی که به ما داده بودند، خیلی تفاوت داشت، چون نقشه ها و اطلاعات ما قدیمی بود. ولی به هر حال بمب هایمان را به عنوان اولین بمب هایی که در کشور عراق فرود می آید، با موفقیت در مناطق مختلف فرودگاه ریختیم.

در حال بازگشت به پایگاه بودیم که هواپیمای من مورد اصابت پدافند عراقی ها نهاده شد، به حدی که کنترل هواپیما برایم بسیار سخت شده بود، با هر زحمتی که بود هواپیما را به پایگاه رساندم و در باند فرودگاه نشاندم.

کل مجموعه نیروی هوایی با دشمن مقابله کردند

ماهیت کاری نیروی هوایی، واکنش سریع به تهدیدات است. پاسخ نیروی هوایی ارتش به آغاز رسمی تجاوز دشمن تنها دو ساعت بعد از این اتفاق، معطوف به این ماهیت ذاتی نیروی هوایی است. این که من اولین بمب را در عراق ریختم مهم نیست، مهم این است که کل مجموعه نیروی هوایی، اولین و تنها ارگان رسمی بود که بلافاصله به مقابله با دشمن پرداخت و خوشبختانه توانست خواب های صدام برای ایران را پریشان کند و به نظر من، همه ما جزو اولین ها هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 657

به "قهرمانان هوایی روز اول جنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمانان هوایی روز اول جنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید