صالحی از افزایش فراوری اورانیوم با غنای کم در ایران اطلاع داد

به گزارش گروه سرگرمی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت، فراوری روزانه اورانیوم با غنای پایین در ایران، پس از آغاز مجدد غنی سازی در فردو افزایش یافته است.

صالحی از افزایش فراوری اورانیوم با غنای کم در ایران اطلاع داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت، فراوری روزانه اورانیوم با غنای پایین در ایران، پس از شروع مجدد غنی سازی در فردو افزایش یافته است.

آسوشیتدپرس در انعکاس صحبت های آقای صالحی از سایت هسته ای فردو با عنوان آزمایشگاه زیرزمینی نام برده است.

صالحی به خبرنگار آسوشیتد پرس در تهران گفت، ایران اکنون روزانه حداقل 5.5 کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین فراوری می نماید.

رئیس سازمان انرژی اتمی 13 آبان در نشستی خبری در تأسیسات غنی سازی نطنز در تشریح اقدامات اجرا شده در گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفته بود که حدود 500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار داریم که همه آن 4.2 درصد نیست و الان روزی پنج هزار گرم به آن اضافه می گردد. (جزییات بیشتر)

ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و تحریم های این کشور در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود در برجام کاسته است. ایران در گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجامی براساس بیانیه 18 اردیبهشت ماه امسال محدودیت ها در خصوص میزان و سقف غنی سازی را رعایت نکرد. در گام اول کاهش تعهدات برجامی ذخایر ایران از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.67 درصد عبور کرد. در سرانجام این گام و زمان ورود به گام دوم (16 تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی 3.67 درصد را رعایت نمی نماید و یک روز بعد هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با فارس اطلاع داد که سقف اورانیوم غنی شده ایران به 4.5 درصد رسید. پس از آن سقف غنی سازی 4.3 درصد و 4.4 درصد ثابت ماند و در حال حاضر زنجیره های سانتریفیوژ در حالت فراوری حداکثری با غنای بیش از 4 درصد هستند.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب شده در تأسیسات فُردو و غنی سازی 4.5 درصدی در این تأسیسات شروع شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 525

به "صالحی از افزایش فراوری اورانیوم با غنای کم در ایران اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی از افزایش فراوری اورانیوم با غنای کم در ایران اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید