سالروز محکومیت رژیم بعث عراق به دلیل کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ با ایران

به گزارش گروه سرگرمی، خبرگزاری خبرنگاران- ششم اردیبهشت، سالروز صدور بیانیه سازمان ملل علیه رژیم بعث عراق به دلیل کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ با ایران در سال 1364 است.

سالروز محکومیت رژیم بعث عراق به دلیل کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ با ایران

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، بی توجهی محافل بین المللی در خصوص نقض قوانین منع استفاده از سلاح های شیمیایی به دلیل تمایل موجود برای حمایت از رژیم عراق با هدف غلبه این کشور بر ایران، شرایط غیرقابل تحملی را به وجود آورد. در واقع تلفات ناشی از به کارگیری این سلاح ها و تأثیرات روانی آن، قدرت دفاعی ایران را تحت تأثیر قرار داده بود.

عراق با درکی که از این مسأله داشت، در عملیات بدر، بیش از گذشته از سلاح های شیمیایی استفاده کرد، به طوری که تنها در طول مدت پنج روز (از 22 تا 27 اسفند 63) بیش از 30 مورد از انواع سلاح های شیمیایی را مورد استفاده قرار داد.

ابعاد گسترده ناشی از استفاده عراق از سلاح های شیمیایی، به تدریج توجه افکار عمومی را به خود معطوف کرد تا این که دبیرکل وقت سازمان ملل متحد نیز پس از ملاقات با نمایندگان ایران و عراق، استفاده از سلاح های شیمیایی را محکوم کرد.

انتها شورای امنیت طی بیانیه ای و با اجتناب از صدور قطعنامه، در ششم اردیبهشت 1364 برابر با 25 آوریل 1985 کاربرد سلاح های شیمیایی توسط عراق را محکوم کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1578

به "سالروز محکومیت رژیم بعث عراق به دلیل کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالروز محکومیت رژیم بعث عراق به دلیل کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید