ثبت نام بیش از 52 هزار ناظر در انتخابات پارلمانی افغانستان

به گزارش گروه سرگرمی، کمیسیون انتخابات افغانستان بیان کرد، تاکنون 53 نهاد برای نظارت بر انتخابات پارلمانی این کشور از این کمیسیون اعتبارنامه گرفته اند که شمار ناظران آن ها به بیش از 52 هزار تن می رسد.

ثبت نام بیش از 52 هزار ناظر در انتخابات پارلمانی افغانستان

به گزارش گروه سرگرمی، حفیظ الله هاشمی، سخنگو و عضو کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که این ناظران شامل احزاب سیاسی، رسانه ها، نماینده های نامزدها، نهادهای انتخاباتی و اعضای جامعه مدنی هستند.

او از تمام احزاب و نهادهای که خواهان نظارت بر روند انتخابات هستند، خواست تا روز دوشنبه هفته آینده برای دریافت اعتبارنامه به کمیسیون انتخابات افغانستان مراجعه نمایند.

هاشمی شرح داد که شمار ناظران احزاب سیاسی دو هزار و 100 تن، ناظرانی که نامزدهای انتخابات پارلمانی معرفی نموده اند، 38 هزار تن، نامزدهای نهادهای مرتبط با انتخابات و جامعه مدنی، 12 هزار و 100 تن و 330 تن نیز ناظران رسانه ها هستند.

این عضو کمیسیون درباره ناظران خارجی گفت که تاکنون 9 ناظر خارجی اعتبارنامه گرفته و سفارت خانه ها و نهادهای بین المللی زیادی نیز درخواست اعتبارنامه نموده اند.

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان درباره اینکه حضور این ناظران چقدر می تواند برای سلامت انتخابات مفید باشد، گفت که مهم، حضور تعداد زیاد نیست بلکه کیفیت نظارت است.

او اضافه نمود که در انتخابات سال 2014 ریاست جمهوری نیز شمار زیادی ناظر از دو طرف حضور داشتند ولی در نهایت به بازرسی صد درصدی آرا و ایجاد حکومت توافقی منجر شد.

به گفته رشید، در این انتخابات شمار افراد آموزش دیده برای نظارت کم هستند و از طرف دیگر، مهم نظارت بی طرف است که باید مورد توجه قرار گیرد.

قبل از این شایعه شده بود که شماری از نامزدها با برخی افراد به توافق رسیده اند که افراد به این نامزدها در عوض پول، رأی دهند و بعد، از برگ رأی علامت گذاری شده عکس گرفته و به نامزد مورد نظر بدهند تا پول به آن ها پرداخت گردد.

یکی از سخنگویان کمیسیون انتخابات افغانستان به بی بی سی گفت که به منظور جلوگیری از تقلب، بردن تلفن همراه به محل رأی گیری ممنوع است.

او اضافه نمود، این کار به دلیل شایعاتی است که به کمیسیون رسیده؛ مبنی بر این که خرید و فروش آرا بین نامزدها و رأی دهندگان به صورت توافقی اجرا شده و این که رأی دهنده از رأی خود به نامزد مورد نظر عکس بگیرد.

او گفت، اکنون به منظور جلوگیری از فساد و مسائل امنیتی بردن تلفن به محل رأی گیری ممنوع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 9

به "ثبت نام بیش از 52 هزار ناظر در انتخابات پارلمانی افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نام بیش از 52 هزار ناظر در انتخابات پارلمانی افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید