تردد کامیون های ترانزیتی و صادراتی ایرانی به آذربایجان روان می شود

به گزارش گروه سرگرمی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مذاکره با نخست وزیر آذربایجان موضوع تردد کامیون ها میان دو کشور را مورد توجه قرار داد. بر این اساس تردد کامیون های ایرانی به جمهوری آذربایجان به دو صورت ترانزیتی و صادراتی عملیاتی شد.

تردد کامیون های ترانزیتی و صادراتی ایرانی به آذربایجان روان می شود

معطلی مداوم کامیون های ایرانی در مرز آستارا به دلیل شرایط ویژه ای که طرف های آذری ایجاد کرد ه اند، از جمله مشکلاتی است که طی ماه های اخیر موجب اعتراض کامیون داران ایرانی شده است. براساس اعلام پایانه مرزی آستارا امسال تا 15 آذرماه 61 هزار و 800 دستگاه کامیون داخلی و خارجی برای صادرات و واردات کالا از این مرز تردد کرده اند و این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 درصد افزایش داشته است؛ بنابراین این افزایش تردد کامیون ها نسبت به سال قبل از دلایل تشکیل صف های طولانی کامیون ها در آستارا محسوب می شود.

علاوه بر این، در حال حاضر در مرزهای آستارا و بیله سوار، آذری ها شرایطی ایجاد کرده اند که کامیون ها اجازه ورود به داخل قلمرو را نداشته و در محدوده ای در داخل پایانه مرزی مبادرت به تخلیه کالای ایرانی می کنند و ازآنجا با ناوگان آذری به داخل آذربایجان حمل می شود.

امروز، مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری از امکان ورود کامیون های ایرانی به خاک آذربایجان از هفته جاری خبر داد.

جواد هدایتی درباره مذاکرات روز گذشته هیئت آذربایجانی به ریاست معاون نخست وزیر این کشور با هیئت ایرانی به ریاست وزیر راه و شهرسازی گفت: نوع تردد کامیون های ایرانی به جمهوری آذربایجان به دو صورت ترانزیتی و صادراتی به مقصد آذربایجان است.

با شرحات او، در مدل اول، کامیون های ایرانی وارد قلمروی آذربایجان شده و باهدف سفر به اتحادیه اوراسیا که عمدتاً روسیه و بلاروس است، از مرز دیگر در این کشور خارج می شوند.

هدایتی اضافه کرد: نوع دیگر تردد کامیون های ایرانی به آذربایجان باهدف صادرات کالاهای ایرانی به مقصد آذربایجان و حمل محموله های صادراتی است که از ابتدای پاندمی کرونا، اجازه ورود به قلمرو آذربایجان به ناوگان ایرانی داده نمی شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به تخلیه کالاهای ایرانی در محدوده ای در داخل پایانه مرزی آستارا و پیله سوار، تأکید کرد: این موضوع مورد اعتراض هم بخش حمل ونقل و هم بخش صنعت و تولید بود چون تخلیه و بارگیری مجدد کالاها از کامیون های ایرانی به کامیون های آذری، آسیب جدی به کالاها وارد می کند و هزینه بالایی برای بخش حمل ونقل و تولید دارد چراکه این موضوع از سوی آذری ها با مبالغ بالایی به ما تحمیل شده بود.

هدایتی گفت: قرار شد طرف آذری تا دو روز آینده مقدمات ورود ناوگان ایرانی به خاک آذربایجان را فراهم کند که ممکن است این موضوع تا آخر ژانویه هم به طول بینجامد.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای درباره علت شلوغی های اخیر مرز آستارا و ایجاد صف طولانی کامیون ها در پایانه مرزی آستارا گفت: مرز آستارا عمدتاً صادراتی است و یکی از مرزهایی است که کالاهای ما را به اتحادیه اوراسیا و عمدتاً روسیه می رسانند. این کالاها بیشتر محصولات باغی و کشاورزی ما هستند.

او ادامه داد: در حال حاضر در فصل باردهی باغات کیوی و پرتقال استان های شمالی و گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای استان های جنوبی، این محصولات در هفته های منتهی به ژانویه با استقبال خوبی در روسیه و بلاروس روبرو می شوند که تقاضای خرید آن ها از ایران افزایش می یابد، بنابراین کامیون های یخچالی ما برای صادرات این محصولات در مرز آستارا متوقف می شوند که علت آن، عدم کشش زیرساخت های گمرک آذربایجان و پیچیده بودن فرآیند تشریفات ورود کامیون به این کشور است که سبب ایجاد صفوف طولانی کامیون ها در آستارا می شود.

هدایتی شرح داد: از سوی دیگر، ناوگان یخچالی روسیه و آذربایجان در کنار ناوگان یخچالی ایرانی نیز وارد آستارای ایران می شوند تا این محصولات را بارگیری و به روسیه منتقل کنند. در جلسه ای که با پیگیری های سفیر ایران در آذربایجان داشتیم، قرار شد پذیرش کامیون های ایرانی از سوی آذری ها افزایش یافته و تردد بیشتر شود. محدودیت های ساختاری و تشریفات پذیرش کامیون در مرزهای این کشور بالاست و هرسال این اتفاق رخ می دهد.

طبق شرحات ارائه شده، در حال حاضر ترانزیت ناوگان ایرانی از خاک آذربایجان با اسکورت انجام می شود؛ به این معنا که ناوگان ما وارد خاک آن ها شده و تحت شرایطی که عمدتاً رعایت کنترل های بهداشتی است، با همراهی چند خودروی پلیس و به صورت دسته 20 تا 30 تایی کامیون ها از مرز خارج می شوند. نقش خودروهای اسکورت برای نظارت بر کامیون ها جهت خارج نشدن از جهت و نیز رعایت پروتکل های بهداشتی است که ناوگان ما را تحت الحفظ از یک مرز تحویل گرفته و تا خروج از مرز دیگر همراهی می کنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1418

به "تردد کامیون های ترانزیتی و صادراتی ایرانی به آذربایجان روان می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردد کامیون های ترانزیتی و صادراتی ایرانی به آذربایجان روان می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید