ترامپ در ملاقات با الکاظمی: نیازی نیست که برای مدت طولانی در عراق بمانیم

به گزارش گروه سرگرمی، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر عراق بر حمایت واشنگتن از بغداد تأکید کرد.

ترامپ در ملاقات با الکاظمی: نیازی نیست که برای مدت طولانی در عراق بمانیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اظهار کرد، نیروهای عراق نقش مهمی را در زمینه مقابله با داعش ایفا کردند.

وی اضافه کرد: اربیل و بغداد همکاری خوبی در جریان جنگ علیه داعش داشتند و ما از آن حمایت کردیم.

ترامپ توضیح داد: ما از عراق حمایت خواهیم کرد تا این کشور قادر به دفاع از خود باشد و منتظر روزی هستیم که دیگر نیازی به حضور نیروهای ما نباشد.

وی همچنین گفت: عراق یک کشور مستقل و دارای دولت خوبی است که قادر به حل و فصل پفراینده های مهم است و نیازی نیست که برای مدت طولانی در این کشور باقی بمانیم. آمریکا قدرتمندترین ارتش را در دنیا دارد و قادر به دفع هرگونه حمله در عراق و یا در هر مکان دیگری است.

ترامپ در ادامه به مشارکت کشورش در فرایند اکتشاف نفت در عراق اشاره نمود.

در همین حال، دفتر مصطفی الکاظمی در بیانیه ای درباره جزئیات ملاقات پنجشنبه الکاظمی و ترامپ نوشت که در جریان این ملاقات دباره تقویت روابط میان دو کشور، اوضاع منطقه و چالش هایی که عراق با آن روبرو است، رایزنی شد.

طبق این بیانیه، الکاظمی در ملاقات با ترامپ از مواضع آمریکا و حمایت آن از عراق در جریان جنگ علیه داعش و همچنین یاری به آن برای براندازی رژیم سابق این کشور تشکر و قدردانی کرد.

الکاظمی همچنین گفت که دولتش به برقراری روابط میان عراق و آمریکا برپایه مالی و منافع مشترک امید دارد.

وی همچنین از سرمایه گذاری آمریکا در عراق استقبال کرد و اضافه کرد: اجازه هیچ تهدیدی از جانب هیچ کشوری علیه عراق را نمی دهیم و نمی گذاریم که عراق نقطه ای برای تهدید همسایگانش باشد.

نخست وزیر عراق در ادامه به فرایند دیپلماتیکی که بغداد در قبال تجاوزات ترکیه در پیش گرفته است، اشاره نمود و اضافه کرد: گفت وگویی با ترکیه برای بهتر کردن شرایط کنونی وجود دارد و امیدواریم که این مشکل در سریع ترین زمان ممکن حل و فصل گردد، چراکه با حاکمیت عراق در ارتباط بوده و ترکیه باید شرایط کنونی آن را درک کند.

در مقابل دونالد ترامپ نیز بر تداوم حمایت واشنگتن از بغداد تأکید کرد و گفت: عراق کشوری مستقل و دارای حاکمیت است و ما روابط خوبی با آن داریم و آماده هرگونه یاری به آن هستیم و روابط میان ما پس از سرکار آمدن الکاظمی توسعه یافته است.

طبق بیانیه دفتر الکاظمی، دو طرف همچنین درباره همکاری امنیتی و شروع مرحله جدیدی از این همکای در زمینه آموزش و مسلح کردن نیروهای عراقی رایزنی کردند.

بغداد الیوم نیز بیانیه مشترک ملاقات الکاظمی و ترامپ را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: شراکت راهبردی و استراتژیک میان آمریکا و عراق بر پایه تمایل مشترک دو طرف به امنیت و شکوفایی است.

طبق این بیانیه، ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و نیروهای عراقی به همراه یکدیگر خلافت ادعایی داعش را نابود کردند و به کوشش در این زمینه ادامه می دهند.

مصطفی الکاظمی نیز پس از ملاقات با ترامپ در توییتی نوشت: ملاقات مفیدی را با ترامپ به سرانجام رساندیم و وارد مرحله جدیدی از همکاری برای درهم کوبیدن عناصر داعش و تقویت شراکت مالی مان می شویم.

الکاظمی در ادامه این توییت نوشت: از ترامپ و دوستان آمریکایی مان به دلیل یاری به ما در جنگ علیه داعش تشکر و قدردانی می کنیم.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1144

به "ترامپ در ملاقات با الکاظمی: نیازی نیست که برای مدت طولانی در عراق بمانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ در ملاقات با الکاظمی: نیازی نیست که برای مدت طولانی در عراق بمانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید