احتمال اجرای آزمایشی واکسیناسیون HPV از تابستان 99

به گزارش گروه سرگرمی، رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت ضمن تشریح چرایی فرایند رو به رشد بروز سرطان در جهان و بویژه ایران، درباره انتها فراوری واکسن HPV در کشور و اضافه شدن آن به برنامه واکسیناسیون ملی شرح داد.

احتمال اجرای آزمایشی واکسیناسیون HPV از تابستان 99

دکتر علی قنبری مطلق در گفت وگو با گروه سرگرمی، در مورد اضافه شدن واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون کشوری گفت: یکی از بحث های مهم که سازمان بهداشت جهانی از آن به عنوان برنامه ابتکار عمل یاد نموده است، حذف سرطان دهانه رحم از سراسر جهان تا سال 2085 میلادی است. توصیه اصلی سازمان بهداشت جهانی به کشورها این است که 90درصد دختران 9 تا 13 ساله را بر علیه HPV واکسیناسیون نمایند، 70درصد خانم های 30 تا 49 ساله با تست های دقیق مورد غربالگری قرار گیرند و 90 درصد خانم هایی که سرطان دهانه رحم دارند به خوبی درمان شده و مراقبت های تسکینی دریافت نمایند.

وی بیان نمود: اکنون نیز کوشش های خوبی توسط دو شرکت در کشور برای ساخت و ارائه واکسن HPV اجرا شده است که در صورت مثبت بودن نتایج مطالعات بالینی تا سرانجام سال، در سه ماه اول سال بعد در صورت رضایت بخش بودن نتایج و اخذ تاییدیه سازمان غذا و دارو، از تابستان سال آینده واکسیناسیون HPV به شکل پایلوت در نقاطی از کشور اجرا گردد.

قنبری مطلق همچنین با بیان اینکه بیش از 117هزار مورد سرطان جدید در کشور شناسایی شده است، گفت: 53 درصد رقم یاد شده در مردان و 47 درصد نیز بروز سرطان در زنان را نشان می دهد؛ به گونه ای که شایع ترین سرطان در خانم ها سرطان پستان و شایع ترین سرطان در میان مردان سرطان معده است.

وی با بیان اینکه استان های کشور تفاوت چندانی در میزان بروز سرطان ندارند، اضافه نمود: اما به میزان اندکی بروز سرطان در استان های مرکزی، شمال و شمال غربی بیشتر است که علت آن می تواند مواردی مانند امید به زندگی و جمعیت سالمندی متفاوت در این استان ها باشد.

شایع ترین سرطان ها در ایرانیان

رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت در مورد شایع ترین سرطان ها در کشور، اعلام کرد: سرطان پستان در هر دو جنس، سرطان پوست، سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات و سرطان معده بالاترین میزان بروز را دارند.

سن؛ مهم ترین علت بروز سرطان

وی با اشاره به این که بروز سرطان به عوامل متعددی وابسته است، گفت: مهم ترین دلیل بروز سرطان افزایش سن است و هرچه جمعیتی امید به زندگی بیشتری داشته باشد و جمعیت سالمندی افزایش یابد، احتمال بروز سرطان افزایش می یابد. با افزایش سن، سرطان ها نیز فرایند رو به افزایشی را پشت سر می گذارند و این موضوع در حالی است که جمعیت کشور رو به پیری رفته و نسبت جمعیت سالمند افزایش یافته است. از دیگر عوامل موثر در این زمینه، می توان به شیوه زندگی ناسالم، تغذیه ناسالم و عوامل محیطی اشاره نمود. استفاده از غذاهای فرآوری شده، چرب و پرکالری در کنار مصرف سیگار و الکل همگی از نشانه های تغذیه و شیوه زندگی ناسالم است.

50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است

قنبری مطلق ادامه داد: بیش از 40 تا 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند؛ یعنی اگر عمدتا به جای عوامل محیطی بر اصلاح شیوه زندگی ناسالم متمرکز شویم، می توانیم در پیشگیری از بروز سرطان ها پیروز تر عمل کنیم.

آلودگی هوا از عوامل سرطان زاست

وی در ادامه به نقش آلودگی هوا در بروز سرطان ها اشاره نمود و گفت: بنابر اعلام مرکز بین المللی تحقیقات سرطان در سال 2014، آلودگی هوا یکی از عوامل سرطان زا است. البته هنوز سهم آلودگی هوا در بروز سرطان ها محاسبه نشده است اما، هرچه باشد این سهم در میان کلیه عوامل ایجاد نماینده سرطان سهم چندان زیاد نیست، البته می تواند در ایجاد بعضی سرطان ها مانند سرطان های خونی و سرطان های تنفسی نقش داشته باشد.

فرایند رو به رشد بروز سرطان در جهان و ایران

قنبری مطلق در مورد اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش موارد ابتلا به سرطان و سایر برنامه های این وزارتخانه، توضیح داد: نکته قابل توجه آن است که سرطان در تمام جهان از جمله ایران در حال افزایش است. البته بروز سرطان در ایران نسبت به سایر نقاط جهان می تواند فرایند چشمگیرتری داشته باشد؛ چرا که جمعیت سالمندی کشور ما طی دو دهه آینده افزایش خواهد یافت. از این رو برنامه ملی مدیریت سرطان را طراحی نموده ایم که این برنامه کاهش بروز سرطان، کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود زندگی بیماران مبتلا به سرطان را در اولویت کار خود قرار داده است که افق دید ما را تا سال 1404 معین می نماید.

4 جزء اصلی برنامه مدیریت سرطان در ایران

قنبری مطلق این برنامه را دارای 4 جزء اصلی و 7 جزء پشتیبان معرفی کرد و اعلام کرد: اجزاء اصلی برنامه شامل راه های پیشگیری از سرطان، تشخیص زودهنگام، تشخیص و درمان و مراقبت های حمایتی است که زمینه انجام این اقدامات، تحقق اجزاء پشتیبان این برنامه شامل ثبت سرطان و مدیریت اطلاعات، مدیریت منابع اقتصادی، توسعه زیرساخت های ارائه خدمت، همکاری سازمان های مردم نهاد و... و. از جمله این موارد هستند که از سال 92 شروع شده است و در حال توسعه آنها هستیم تا ابتدا تشخیص زودهنگام سرطان محقق گردد و سپس بیماران بهترین خدمات درمانی را دریافت نمایند.

وی با تاکید بر اینکه بیماری سرطان دیگر قابل درمان و پیشگیری است، اظهار کرد: همچنین سال گذشته از مجموع 137 مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشور، 75 مرکز افتتاح شد و در حال تکمیل سایر مراکز هستیم. هرچند در این زمینه با محدودیت های کمبود بودجه روبه رو بودیم، اما امیدواریم مراکز باقی مانده نیز سریع تر به چرخه ارائه خدمات اضافه شوند.

برنامه وزارت بهداشت برای شناسایی 3 سرطان شایع در کشور

رئیس اداره کنترل و پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت در مورد برنامه های این وزارتخانه برای کنترل، شناسایی و غربالگری سه سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم، بیان نمود: این برنامه ها در یک جمعیت معین از جمعیت هر دانشگاه علوم پزشکی به شکل پایلوت در کل کشور در حال اجرا است. 50 هزار نفر جمعیت هدف ما از هر دانشگاه هستند و یک جمعیت 4 میلیون نفری در فاز اول توسعه برنامه، جمعیت هدف ما هستند و امیدواریم در صورت تامین منابع و همراهی سازمان برنامه و بودجه، اینگونه برنامه ها را در کشور توسعه دهیم.

وی منطق چنین برنامه هایی را شناسایی افراد پرخطر و دارای علائم معرفی کرد و اضافه نمود: هرچه سرطان را زودتر تشخیص دهیم، درمان پذیرتر بوده و علاوه بر افزایش طول عمر بیماران، درمان شان نیز ارزان تر صورت می گیرد. روش های پیشگیری و درمان به موقع، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 721

به "احتمال اجرای آزمایشی واکسیناسیون HPV از تابستان 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال اجرای آزمایشی واکسیناسیون HPV از تابستان 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید