آخرین آمار خودکشی؛ سال پیش چند ایرانی خودکشی کردند؟

به گزارش گروه سرگرمی، رئیس گروه دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور یکی از دلایل افزایش آمار سالانه نرخ خودکشی را افزایش جمعیت اظهار داشت.

آخرین آمار خودکشی؛ سال پیش چند ایرانی خودکشی کردند؟

به گزارش ایسنا، حسین اسدبیگی ضمن ارائه گزارشی از شرایط خودکشی در ایران و جهان، اظهار کرد: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه یک میلیون نفر بر اثر خودکشی فوت می کنند و این یعنی در هر 60 ثانیه یک نفر در جهانبر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهد.

آخرین آمار خودکشی در ایران اعلام شد

وی همچنین درباره شرایط آمار خودکشی در ایران نیز گفت: طبق خلاصه سالنامه پزشکی قانونی، در سال 98، 5143 نفر خودکشی کامل داشتند که از این تعداد 3626 نفر از آن ها مرد و 1517 نفر از آن ها زن بودند، این درحالیست که در سال 97 طبق این گزارش، 5101 نفر بر اثر خودکشی کامل فوت کردند.

اسدبیگی در ادامه درباره علت میزان بالای خودکشی در جمعیت مردان نسبت به جمعیت زنان به ارائه شرحاتی پرداخت و بیان نمود: تحقیقات نشان داده است که در تمام جوامع، چه در ایران و چه در سایر کشور های دیگر، خودکشی منجر به فوت در مردان از زنان بیشتر است، اما اقدام به خودکشی در جمعیت زنان بالاتر است که ممکن است زنان برای جلب توجه یا ترساندن، تعداد اندکی قرص بخورند و حالشان هم خوب شود، اما باید این را هم در نظر گرفت که برخی سموم مهلک هستند و مرگ آوری زیادی دارند و نباید به راحتی در دسترس مردم قرار گیرند.

اسدبیگی با بیان اینکه نرخ خودکشی در سال 98 نسبت به سال 97، 0.8 درصد افزایش یافته است، گفت: زمانی که فرایند آمار های خودکشی مورد بررسی قرار می گیرد نشان می دهد که هر ساله آمار خودکشی افزایش می یابد و یکی از دلایل اصلی نرخ افزایش خودکشی افزایش جمعیت است.

رئیس گروه دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی کشور ادامه داد: البته همیشه عوامل مختلف زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی نیز برای تمام مسائل اجتماعی ذکر می شود که یکی از این عوامل اجتماعی مهم در جامعه بی ثباتی مسائل اقتصادی و اجتماعی است، زیرا افراد با مشاهده افزایش قیمت های خودرو، زمین، ملک و سایر اجناس ممکن است دچار ناامیدی شوند که با گذشت زمان، امید افراد نسبت به بهبود معیشت شان کاهش می یابد.

افرادی که خودکشی می کنند مجنون نیستند

اسدبیگی یکی از بزرگترین عوامل افکار خودکشی را احساس ناامیدی مطرح نمود و افزود: اگرچه بیش از 90 درصد افرادی که خودکشی می کنند دچار اختلالات روانی به ویژه افسردگی، اعتیاد و اختلالات شخصیت هستند، اما نمی توان گفت افرادی که خودکشی می کنند دچار جنون هستند.

رئیس گروه دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی کشور با بیان اینکه از نظر سنی افراد در بازه سنی 25 تا 35 سال بیشتر دست به خودکشی می زنند، شرح داد: در جمعیت سالمندان کشور های اروپایی و آمریکایی، خودکشی بیشتر مشاهده می شود، حال آنکه در کشور ما سالمندان کمتر دست به این کار می زنند و شاید علت این موضوع این باشد که سالمندان نسبت به جوانان عرق مذهبی بیشتری دارند.

وی در خاتمه توصیه کرد: چنانچه با مورد خودکشی روبرو شدید با خط 123 (بدون کد) اورژانس اجتماعی تماس بگیرید تا مددکاران شما را راهنمایی کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: fungroups.ir شناسه مطلب: 1175

به "آخرین آمار خودکشی؛ سال پیش چند ایرانی خودکشی کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین آمار خودکشی؛ سال پیش چند ایرانی خودکشی کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید